Zleva Paul Atreides, Deadpool, Black Adam a Batman

Týdenní filmové novinky s Deadpoolem a Dunou

Další týden utekl jako voda, což znamená, že tak opět nastal čas na nové týdenní filmové novinky. Co zajímavého se za uplynulý týden ve světě filmů událo? Nový Batman válcuje kina. Proběhlo udílení prestižních cen BAFTA. O distribuci spin-offu ze světa Gentlemanů se postará Netflix. Třetí Deadpool má konečně režiséra. Druhá Duna nabírá sympatickou posilu a komiksovky ze stáje DC mění datum premiér.

Nový Batman boduje

I když to zatím na tu vytouženou miliardu ani zdaleka nevypadá, rozhodně se nový Batman nemá za co stydět. Za druhý víkend si totiž jen z USA odnesl dalších 66 miliónů dolarů, což značí propad jen o nějakých 42 %. Když k tomu navíc připočteme také tržby ze světa, rázem se dostaneme na nějakých 225 miliónů dolarů za uplynulý víkend.

Nový Batman tak týden od uvedení přepočítává celkové tržby v hodnotě 463 miliónů dolarů, což je jednoznačně velice solidní výsledek. Na tu miliardu to ale podle mě stačit přece jenom nebude. Ani po dvou víkendech ještě nejsme ani na půl miliardě a nutno uznat, že pokles tržeb ze světa je krapet strmější než v USA.

Robert Pattinson jako Batman

Na druhou stranu příští víkend by se měl Batman dočkat premiéry také v Číně, na kterou se v Hollywoodu obecně extrémním způsobem spoléhá. Tak uvidíme, jak to s netopýřím hrdinou nakonec dopadne. Té dvojky bychom se nicméně s největší pravděpodobností dočkat měli. Tržby jsou to totiž na tříhodinovou temnou, malinko překombinovanou a divácky neúplně přívětivě pojatou komiksovku více než slušné.

Nezbývá nám tak nic jiného než doufat, že to napodruhé Matt Reeves pojme malinko odlišně a nebude se nám toho snažit sdělit tak příšerně moc. I přes značnou nesmyslnost a přeplácanost děje, se mu totiž podařilo vybudovat velice zajímavý svět, do kterého by byla škoda se znovu nepodívat. Kromě druhého Batmana nás pak čeká také seriálový spin-off s Tučňákem v hlavní roli. Ten už byl oficiálně potvrzen a my bychom se jej měli dočkat na HBO Max.

Proběhlo udílení cen Britské filmové a televizní akademie (BAFTA)

Jako každý rok i letos proběhlo udílení prestižních cen Britské filmové a televizní akademie známé pod zkratkou BAFTA a co si budeme povídat, v mnoha ohledech to rozhodně není úplně ideální.

 V kategorii nejlepší film vyhrálo celkem nepřekvapivě drama Síla psa, za které si navíc jeho režisérka Jane Campion odnesla cenu za nejlepší režii. A ačkoliv mě to vlastně vůbec nepřekvapuje, prostě to nedokážu pochopit. Ten film je totiž tak strašně nudný, mdlý, obyčejný a vlastně úplně o ničem, že mě jeho oblíbenost u filmových kritiků značně popuzuje kdykoliv jen narazím na jakoukoliv jeho chválu.

Vážně obdivuji lidi, kteří byli schopni Sílu psa zhlédnout na jeden zátah, aniž by u toho usnuli. Absence nominace Denise Villeneuvea v kategorii nejlepší režie mi pak podobně jako na Oscarech přijde naprosto nelogická a šokující. V kategorii nejlepší herec v hlavní roli pak uspěl Will Smith za roli v životopisném dramatu Král Richard. Něco mi přitom říká, že si nakonec dojde i pro toho Oscara. Já mu to samozřejmě extrémně přeji. Více by si to ale podle mě zasloužil Andrew Garfield za svou roli ve filmu tick, tick …BOOM!

Síla psa

V kategorii nejlepší herečka v hlavní roli slavila úspěch Joanna Scanlan za roli v dramatu Epilog lásky. Vítězství ve vedlejších rolích pak získali Troy Kotsur (V rytmu srdce) a Ariana DeBose (West Side Story). Cenu za nejlepší původní scénář si nakonec odnesl Paul Thomas Anderson za svou novinku Lékořicová Pizza a v kategorii nejlepší adaptovaný scénář zase dominoval Siân Heder za V rytmu srdce.

Duna pak nakonec posbírala celkem pět vítězství, a to za nejlepší kameru, hudbu, zvuk, výpravu a vizuální efekty. Nejlepší střih pak vyhrála bondovka Není čas zemřít, nejlepší kostýmy zase Cruella a nejlepší masky pro změnu The Eyes of Tammy Faye. Nejlepším animovaným filmem se stalo průměrné Encanto, které tak trochu nepochopitelně porazilo geniální Rodinu na baterky a nejlepším neanglicky mluveným filmem bylo zvoleno oceňované japonské drama Drive My Car.

Nejlepším dokumentárním filmem se pak stal Summer of Soul (… aneb Když se revoluce nesměla vysílat) a ceny za nejlepší krátkometrážní a krátký animovaný film si odnesly snímky The Black Cop a Jde o umění.

Spin-off ze světa Gentlemanů dorazí na Netflix

Upřímně jsem ani nedoufal, že budou Gentlemani takovou peckou, jakou nakonec byli. V kině to byl ale nakonec opravdu perfektní zážitek, u kterého jsem se v podstatě permanentně tetelil blahem nad tím, jak dokonale je to všechno napsané, zahrané a zrežírované. Případnému pokračování bych se tak rozhodně nebránil. Toho se ale nejspíše v blízké době jen tak nedočkáme. Guy Ritchie je totiž v poslední době opravdu na roztrhání.

Minulý rok nám ještě stihnul nadělit pecku v podobě Rozhněvaného může, už tento týden dorazí do amerických kin jeho novinka Operace Fortune a do toho ještě momentálně natáčí válečný thriller s Jakem Gyllenhaalem. I když tak Ritchie nejspíše na regulérní dvojku nemá čas, rozhodně se nedá říct, že by na Gentlemany zapomněl.

Momentka z filmu Gentlemani

Místo filmu totiž plánuje rovnou seriálové pokračování, přičemž by měl napsat scénář k pilotnímu dílu a sám se pak chopit režie minimálně dvou dílů. O ději připravovaného seriálu ale zatím nevíme vůbec nic. Návrat Matthew McConaugheyho, Colina Farrella či Charlieho Hunnama je tak zatím ve hvězdách.

I tak je ale zpráva o tom, že seriál opravdu vznikne a že jej navíc bude distribuovat Netflix, přímo parádní. Teď už jen musíme doufat, že to nakonec všechno klapne tak dokonale, jako v případě prvních Gentlemanů. V těch se totiž Ritchie tak trochu vrátil ke kořenům, když nám po letech opět doručil dravou gangsterkou plnou zajímavých postav, rozmanitého děje a nekompromisního humoru. Možná i proto se tak nakonec Gentlemani stali tak trochu nečekaným hitem, když s rozpočtem 22 miliónů nakonec dokázali vydělat něco přes 115 miliónů dolarů.

Třetí Deadpool našel režiséra

Na třetí pokračování ztřeštěného superhrdiny Deadpoola čekáme už pěkných pár let a nutno uznat, že si na něj ještě nějaký ten pátek počkáme. Je ale dobré vědět, že se s ním pořád počítá. Před pár dny byl totiž oznámen režisér, jež by měl trojku natočit. A celkem nepřekvapivě to bude režisér Shawn Levy, který si očividně po Free Guyovi a Projektu Adam s Ryanem Reynoldsem dokonale sedl.

O scénář se přitom postarají scénáristé prvních dvou dílů Paul Wernick a Rhett Reese. Kromě toho, že by se nemělo začít natáčet dříve než příští rok, je to ale v podstatě vše, co dosud o připravovaném pokračování víme. Na bližší informace si tak budeme muset ještě počkat.

Momentka z filmu Deadpool

Dvojka Deadpoola dorazila do kin před dlouhými čtyřmi lety a podobně jako první díl nakonec utržila něco přes 780 miliónů celosvětově. Hlad po Deadpoolovi tu tak očividně stále je a třetí díl by možná vznikl mnohem dříve. Jeho přípravy ale značně zpomalila fúze studií Disney a Fox, ke které došlo v roce 2019.

Snad už teda tento projekt nebude v budoucnu nic komplikovat a my se co nejdříve dočkáme dalšího pokračování tohoto výstředního hrdiny dělající ho si srandu ze všech a všeho. Dvojka byla podle mého názoru opravdu hodně fajn a v mnoha ohledech kvalitativně převyšovala už tak povedenou jedničku. Snad to tak zůstane i v případě trojky. Promarnit superhrdinu, jakým je právě Deadpool by totiž byl opravdu neodpustitelný hřích.

Druhá Duna možná nabírá sympatickou posilu

Na první Dunu jsem se těšil jako malý kluk už od jejího oznámení. Fotky z natáčení následované jedním dechberoucím trailerem za druhým pak má očekávání ještě umocnily a já už jsem se tak nemohl dočkat dne, kdy na Dunu konečně vyrazím do kina. No a výsledek? Denis Villeneuve opět dokázal, proč je jedním z nejlepších režisérů své generace. Dostal jsem epickou podívanou a nejsilnější kinozážitek za posledních deset let.

I přes relativně vlažné tržby mě tudíž extrémně potěšilo, že studio nakonec druhou část odkleplo. A zatímco Villeneuve momentálně pilně pracuje na scénáři, pomaličku začínají vyplouvat na povrch zprávy o tom, kdo ve dvojce doplní hvězdnou sestavu Timothée Chalameta, Zendayu, Rebeccu Ferguson a Javiera Bardema.

Josh Brolin a Oscar Isaac ve snímku Duna

První vlaštovkou je přitom informace o obsazení talentované Florence Pugh do role princezny Irulan, dcery císaře Shaddama IV. Tedy toho císaře, jež vyslal rod Atreidů na planetu Arrakis. Zatím nicméně není potvrzeno, že se Pugh této role skutečně zhostí. Vše navíc záleží také na tom, jestli dostane roli filmové Madonny nebo ne. Natáčení obou těchto projektů se totiž bude dost pravděpodobně překrývat.

Pugh se každopádně v posledních letech extrémně daří. Kromě hororového Slunovratu se objevila také v Malých ženách, Black Widow či v seriálu Hawkaye. Momentálně pak natáčí novinku Christophera Nolana Oppenheimer, ve které se objeví po boku hvězd jako je Cillan Murphy, Emily Blunt, Matt Damon či Robert Downey Jr. Ať už tak její obsazení dopadne jakkoliv, kariéru má zatím rozjetou více než dobře a nutno uznat, že zcela zaslouženě.

Komiksovky ze stáje DC mění datum premiér

Nevím, jestli je to kvůli tomu, že se nestíhají dodělávat vizuální efekty nebo se jen takticky odsunují finančně náročnější projekty. Každopádně ať je to, jak chce, v podstatě všechny připravované a dlouho očekávané snímky ze stáje DC odsunují své premiéry. DC Liga supermazlíčků se tak přesouvá z letošního jara na 29. července. V tom měl původně dorazit Black Adam, vysněný projekt Dwayna Johnsona, který se tak posouvá o tři měsíce na 21. října.

Stejně tak se odsouvá také premiéra dvojky Aquamana, která měla dorazit již letos na Vánoce. Jelikož má ale v tu samou dobu dorazit do kin také dlouho očekávaný druhý díl Avatara, rozhodlo se nakonec studio Warner Bros. uvést dvojku Aquamana až 17. března příštího roku. V tomto ohledu si tak trochu vytáhl černého Petra druhý díl Shazamu, jehož premiéra je taktéž přesunuta, a to právě na letošní Vánoce…RIP

Jason Momoa jako Aquaman

A posunu premiéry se bohužel nevyhnul ani Flash. Superhrdina s tváři Ezry Millera tak na místo letošního podzimu dorazí až na 23. června příštího roku. Otázkou pak zůstává, jak se odsun Flashe projeví na připravované Batgirl, jež měla dorazit již letos na Vánoce na streamovací službě HBO Max, protože ta měla navazovat právě na události z Flashe.

U Aquamana i Black Adama se nicméně jedná o pouhý tříměsíční odsun, což zas tak bolestivý rozdíl není. U Flashe je to nicméně půl roku, což mě ale vlastně taky vůbec netrápí. Miller jako Flash je totiž opravdu příšerný. Tak uvidíme, jak si nakonec dokáže Shazam poradit s druhým Avatarem a jak si studio poradí s premiérou Batgirl.  

A to je pro tentokrát vše. Doufám, že vás tyto filmové novinky zaujaly a snad se uvidíme zase u dalších. Do té doby se mějte a kdybyste se náhodou nudili, neváhejte mrknout taky na novinky z minula.

Diskuze