Arnold Schwarzenegger jako Terminátor

Retro recenze: Terminátor 2: Den zúčtování (1991)

Dá se říct, že první dva díly Terminátora svým způsobem definovaly mé dětství. Doma jsme je totiž měli nahrané na kazetě a já si je tak prostě pouštěl pořád dokola tak dlouho, dokud jsem je neznal nazpaměť. Dodnes mě přitom neskutečně baví a dodnes se podivuji nad tím, jak přelomově a geniálně natočené ty snímky vlastně jsou.

James Cameron je prostě bůh svého oboru, který sice netočí zas tak často, když už ale něco natočí můžete si být jistí tím, že to bude přelomová pecka, u které budete jen kroutit hlavou nad tím, jak to sakra ten Železný Jim dokázal natočit. Nic ale není zadarmo. Jeho posedlost filmy jej stála pět manželství a při natáčení je občas schopen s herci zacházet jako s kusem hadru. Své by o tom mohl vyprávět třeba takový Ed Harris, který dodnes nechce o natáčení snímku Propast ani slyšet.

Právě díky Cameronovým mnohdy extrémním či trochu bláznivým metodám jsou ale jeho filmy tak moc přelomové. Člověk prostě musí občas trochu zariskovat, aby dokázal celý obor, ve kterém pracuje, posunout na zcela jinou úroveň. Zároveň musí být taky trochu blázen, což Cameron jednoznačně je. Jeho bláznovství jde ale ruku v ruce s jeho genialitou projevující se v podstatě ve všech jeho snímcích.

Robert Patrick jako T-1000

Ať už je přitom řeč o Vetřelcích, Terminátorovi, Titanicu nebo třeba Avatarovi, každý z těchto snímků nějakým způsobem ovlivnil vývoj kinematografie. Dokonce i často zapomínaná Propast je z dnešního pohledu snímkem naprosto nepostradatelným. Právě díky ní totiž vznikl nejenom legendární T-1000 z tekutého kovu, ale třeba i takový Jurský park či Titanic.

Terminátor 2 byl pak svého času nejdražší film všech dob, do něhož vkládalo dávno zapomenuté studio Carolco obrovské naděje. Dnes už samozřejmě víme, že se jim to náramně vyplatilo. Terminátor 2 nakonec při rozpočtu přesahujícím 100 miliónů dolarů vydělal celosvětově něco přes půl miliardy. Šlo tak o obrovský úspěch a po komerčně neúspěšné Propasti byl Cameron zpátky na koni.

Natáčení to ale opět nebylo ani zdaleka jednoduché. Kromě toho, že se natáčelo na přibližně dvaceti lokacích, musel být kvůli honičce v odvodňovacím kanále dokonce upraven tok nedaleké řeky. Své si přitom užili také herci. Linda Hamilton si z natáčení odnesla trvalé poškození sluchu, Arnold Schwarzenegger si mále zlomil několik prstů na ruce a musel denně protrpět pětihodinovou aplikaci makeupu a Robert Patrick byl nucen některé scény natáčet celý pokreslený a jen ve spodním prádle kvůli následné tvorbě digitálních efektů jeho postavy.

Ani tady to tak neměli herci pod pevnou rukou Železného Jima vůbec jednoduché. Každý z nich by mi ale nejspíše dal za pravdu, když řeknu, že to stálo za to. Terminátor 2 je totiž naprostá akční pecka právem označovaná za nejlepší akční film všech dob. Přelomové efekty a dechberoucí akce v tomto snímku v podstatě definovaly, a hlavně taky už navždy změnily tento žánr.

Ať už je řeč o úvodní bitce v baru, honičce v odvodňovacím kanále, útěku z léčebny, přestřelce s rotačním kulometem, honičce s vrtulníkem nebo finále ve svařovně, to všechno jsou do posledního detailu vypiplané akční scény, plné ikonických momentů, které představují dodnes to nejlepší, co bylo kdy natočeno.

Linda Hamilton jako Sára Connorová

Do toho si připočtěte našlapaný soundtrack, herce ve svých životních rolích, a hlavně Jamese Camerona na vrcholu svých režisérských i scénáristických sil a dostanete snímek, jež vás od první sekundy přikove k sedačce svým extrémním tempem, následně absolutně odzbrojí bezchybně natočenou akcí jdoucí ruku v ruce s přelomovými efekty, pobaví a zároveň nadchne svým nenuceným humorem opřeným o chytrý scénář. A to vše jen proto, aby vás na konec totálně rozebral emocionálně našlapaným koncem. Dodnes mám při závěrečném proslovu Sáry Connorové husí kůží a u zničení modelu 101 slzy na krajíčku.

Nedávno jsem se přitom konečně dostal také k prodloužené verzi druhého Terminátora a musím říct, že na mě ani zdaleka nefungovala tak dokonale jako verze oficiální. Je sice pravda, že přítomnost Michaela Biehna potěšila. Na druhou stranu ale většina přidaných scén snímku zpomalovala tempo a vysvětlovala něco, co vlastně ani vysvětlit nepotřebovalo. A ten extrémně pozitivní alternativní konec pak výsledný dojem z filmu taky dost pokazil.

Oficiální verze snímku je tak pořád tou jedinou dokonalou verzí, která bude už navždy součástí mého žebříčku nejlepších filmů všech dob. James Cameron spolu se všemi zúčastněnými dokázal vytvořit nestárnoucí film, který se může s klidným svědomím i dnes, tedy skoro 30 let od svého vydání, stále zcela nahlas a bez servítek vysmívat všem napodobeninám a zbytečným pokračováním, jejichž kvality se mu, ani za pomoci mnohem pokročilejší technologie, prostě a jednoduše nemohou rovnat. Pro mě je druhý Terminátor jednoznačně Cameronův nejlepší snímek, jímž se navždy zapsal do dějin kinematografie jako akční bůh, průkopník a inovátor udávající trendy.

A to je pro tentokrát vše. Doufám, že se vám tato retro recenze líbila a snad se uvidíme zase u další. Do té doby se mějte fajn a neváhejte mrknout taky na tu minulou, kde jsem se rozplýval nad Klubem rváčů.

Moje hodnocení

10/10

Diskuze