Zleva Jason Momoa, Will Smith, Robert Pattinson a Vetřelec

Týdenní filmové novinky s Vetřelcem a Batmanem

Po opravdu dlouhé odmlce jsou zde opět nové týdenní filmové novinky. Co nejzajímavějšího se teda stalo za uplynulý týden ve filmovém světě? Pod dohledem Ridleyho Scotta jako producenta vznikne další Vetřelec. Will Smith se vrátí do své ikonické role v pokračování hitu Já, legenda. Nový Batman konečně vstoupil do kin a série Rychle a zběsile našla perfektního představitele záporné role.

Další Vetřelec je na cestě

S vetřelčí sérií to bylo vždycky tak trochu jako na horské dráze. Zatímco první dva díly jsou dodnes považovány za absolutní klasiky svého žánru, třetí díl je mírně řečeno problematický a ten čtvrtý, no řekněme, že ten tuto sérii pohřbil na dobrých patnáct let. Pak si ale otec této série Ridley Scott řekl, že by nebyl špatný nápad natočit prequel, ve kterém by vysvětlil původ vetřelců samých. V roce 2012 jsme se tak dočkali prequelového pokračování s názvem Prometheus, jež je z dnešního pohledu relativně zapomenutelné sci-fi.

Tehdy ale alespoň v trailerech působil Prometheus extrémně nadupaně, lidi byli navíc zvědaví na další film s vetřelcem v hlavní roli, a proto nakonec nechali v kinech obrovský balík. Tak velký, že nás o pár let později čekalo další pokračování s podtitulem Covenant. V té době už ale nebyl po této značce ani z poloviny tak velký hlad, navíc kritici i diváci snímek vesměs ztrhali a série tak byla odsouzena k dalšímu pohřbu.

Vetřelec z roku 1979

Od té doby se sice neustále mluví o možný pokračováních, nic oficiálního ale zatím oznámeno nebylo, teda až doteď. Samo studio 20th Century Studios totiž nedávno potvrdilo, že nový snímek skutečně vznikne, a to pro streamovací službu Hulu. V kinech se jej tak sice nedočkáme, podle prezidenta studia Stevea Asbella je to ale vlastně dobře, jelikož budou mít díky tomu tvůrci při tvorbě snímku mnohem volnější ruku.

Co se příběhu snímku týče, žádné bližší informace zatím nejsou známy. Podle všeho by ale mělo jít o návrat k hororovým kořenům, ve kterém nám budou představeny postavy dosud neznámé. Režii nového Vetřelce pak dostal na starost velký fanoušek původního Vetřelce, režisér a scénárista Fed Álvarez. Pokud přitom nemáte ponětí, kdo to vlastně je, možná vám napoví snímky jako je Smrt ve tmě nebo remake klasiky Lesní duch.

Vzhledem k tomu, že půjde opět o malinko hororovější pojetí vetřelce, se tak jeví volba režiséra jako celkem logická. Chápu, že ve vás nejspíše režisér remakeu Lesního ducha zrovna moc důvěry nevyvolává. Právě Smrt ve tmě ale byla hodně fajn podívaná, ve které Álvarez ukázal, že má řemeslo v malíku a cit pro budování napětí mu taky není úplně cizí. Ridley Scott pak bude na nový snímek dohlížet coby producent. 

Já, legenda se dočká pokračování

Will Smith byl v roce 2007 na výsluní své herecké kariéry. Měl za sebou skvělou sci-fi Já, robot, romantickou komedii Hitch či Oscarovou nominaci za snímek Štěstí na dosah. Jeho jméno bylo tehdy obrovským lákadlem a v podstatě zárukou kvality. Což taky potvrdil s postapokalyptickým dramatem Já, legenda, které nakonec celosvětově vydělalo skoro 600 miliónů dolarů. Šlo o obrovský hit, u nějž by tak pokračování logicky dávalo docela smysl.

Will Smith ve filmu Já, legenda

Byl tu ale jeden háček. Robert Neville, Smithova postava, se na konci snímku heroicky obětoval pro záchranu ostatních přeživších, tedy alespoň ve verzi, která nakonec putovala do kin. On byl ale natočen ještě alternativní konec, věrnější předloze Richardda Mathesona, v němž Neville přežije. Prostor pro pokračování tu tak jednoznačně byl, Smith ale dlouhé roky jakékoliv pokračování vehementně odmítal.

Teď ale očividně otočil, jelikož bylo skutečně oznámeno, že nový díl vznikne a Smith bude kromě hraní také koprodukovat. Scénář přitom opět napíše Oscarový Akiva Goldsman. Kdo se chopí režie je ale momentálně ve hvězdách. Jediná další informace, kterou zatím máme je to, že by se měl ve snímku po boku Smitha objevit také Michael B. Jordan. Což je, podle mě, velice vítaná posila. Jordan totiž opakovaně dokazuje, že nějaký ten talent i charisma jednoznačně má a něco mi říká, že bude mít se Smithem opravdu parádní chemii.

Nový Batman vstoupil do kin

Temná neonoirová komiksová detektivka The Batman konečně dorazila do kin a kdo jste snímek ještě neviděl, můžete si o jeho kvalitách přečíst v mé recenzi. Jelikož jsem se teda vypsal v recenzi, jen stručně řeknu, že jde o skvěle natočenou detektivku s hutnou atmosférou a bezchybným vizuálem, která sice je zbytečně dlouhá a malinko překombinovaná, i tak si ale rozhodně zaslouží vaši pozornost. Kdo jste tak nového Batmana ještě neviděli, doporučuji vám vyrazit na něj co nejdříve do kina. Tak vymazlený vizuál a zvuk by totiž byla obrovská škoda v kinech propásnout.

No a jak si zatím po prvním víkendu Batman vede z hlediska tržeb? Jednoznačně velice dobře, i když očekávání byla možná ještě vyšší. Jen v Americe se už v pátek bez problémů přehoupl přes 57 miliónů dolar a víkendový otevírák nakonec zakončil někde kolem 128 miliónů dolarů. Ani ve zbytku světa to přitom vůbec nevypadá špatně. Tam vydělal už v pátek 54 miliónů dolarů, přičemž to za celý víkend dotáhl na dalších 120 miliónů.

Batman a Catwoman

Vzhledem k tomu, že se jedná o temný téměř tříhodinový detektivní epos jde dozajista o obrovský úspěch. Otázkou však zůstává, jestli mu právě jeho délka a temnost v budoucnu nezlomí vaz. Pořád je však třeba mít na paměti, že se jedná o Batmana, tedy o jednoho z nejoblíbenějších hrdinů všech dob. Když k tomu navíc připočteme spokojené ohlasy, je dost dobře možné, že se z něj nakonec stane trvalka, jež si pro tu miliardu stejně dojde. Tak jako tak je teď už téměř jisté, že se v budoucnu dalšího dílu dočkáme.

Přece jenom tržby nejsou všechno, studio se bude v tomto případě řídit hlavně ohlasy, jež Batman sklízí. Ostatně ani Batman začíná v roce 2006 či nedávná Duna nevydělali ani zdaleka tolik, kolik se od nich čekalo. Studio si ale v obou případech dobře spočítalo, že jde o výjimečné snímky, jež by byla chyba jenom tak zahodit.

Nejinak tomu s největší pravděpodobností bude i v případě nového Batmana. V něm totiž režisér a scénárista Matt Reeves představil tak fantastický svět plný potenciálně zajímavých postav, že by byl hřích se do něj znovu nepodívat. Pozor malinký spoiler – záhadný záporák, jež se objevil na konci snímku pak vyloženě volá po pokračování. Podle všeho šlo o nového Jokera s tváří Barryho Keoghana. Právě Joker je přitom postava, která vždycky vyvolává obrovská očekávání.

Vyšly trailery na akčňák Bullet Train a komiksovku Morbius

Jméno David Leitch určitě nemusím kdovíjak představovat. Režisér prvního Johna Wicka či třeba druhého Deadpoola se za posledních pár let vyprofiloval jako extrémní machr na akci. Což znamená, že každý jeho nový snímek je vyhlížen s patřičným očekáváním. Nejinak tomu přitom je také u novinky Bullet Train, ve které se navíc objeví takové hvězdy jako je Brad Pitt, Hirojuki Sanada, Michael Shannon či Sandra Bullock. Ona očekávání tady tak byla opravdu extrémně vysoko. Dokonce tak vysoko, že jsem Bullet Train zařadil do svého seznamu 10 nejočekávanějších snímků roku 2022.

Bohužel se ale musím přiznat, že po prvním traileru jsou veškerá má očekávání pryč. Místo drsné akční řežby odehrávající se v jedoucím vlaku, ve kterém si to spolu rozdá hned několik nájemných vrahů najednou, to totiž zatím vypadá jen jako oddychová komedie s barevným vizuálem a akcí na úrovni Hobbse a Shawa.

Chybí tomu napětí, dravost či nějaká dynamika. Upřímně nevím, co si o tom mám myslet. Chtěl jsem drsnou akci ve stylu Johna Wicka či Atomic Blonde a ne nějaké blbnutí s rádoby vtipnými hláškami. Ani ten Brad Pitt přitom zatím kdovíjak neoslnil. Místo tichého, ale neskutečně charismatického drsňáka, jakým byl v Tenkrát v Hollywoodu, tady totiž pořád něco povídá a upřímně mu taková poloha prostě vůbec nesedí. Přišlo mi, jako kdyby byla jeho role původně napsaná na tělo Ryanu Reynoldsovi. Tohle prostě ne. Bullet Train zatím mažu ze svého seznamu nejočekávanějších snímku roku a s příchodem dalšího traileru budu naivně doufat, že to nakonec nedopadne tak špatně, jak to zatím vypadá.

Filmový Morbius

Co se pak týče Morbia, u něj jsme dostali další trailer, ve kterém je vesměs ukázáno všechno, co už jsme viděli v trailerech předešlých. Jediný rozdíl je v tom, že nejnovější trailer více sází na přítomnost Michaela Keatona, který bude, možná ještě s Mattem Smithem, nejspíše tím jediným pozitivem na celém snímku.

On totiž Morbius působí hrozně lacině a staře. Jako kdyby byl natočen někdy v roce 2005 a z nějakého nepochopitelného důvodu jde do kin až letos. Čekám něco na úrovni druhého Venoma, takže v podstatě totální odpad, jež se bude snažit přiživit na značce Spider-Mana. Akorát s tím rozdílem, že se film nemůže opřít o charisma Toma Hardyho a bude spoléhat jen na v poslední době extrémně přehrávající Jareda Leta. Nevím, jak vy, ale já to kino v tomto případě nejspíše vynechám.

Jason Momoa jako nový záporák v sérii Rychle a zběsile

Tak a je to oficiální, Jason Momoa se skutečně stane novým záporákem v sérii Rychle a zběsile. Momoa, jehož jsme mohli naposledy vidět v epické Duně a letos se konečně dočkáme také pokračování jeho Aquamana, se přitom moc často v záporných rolích neobjevuje. Když už se v ní ale sem tam objeví, většinou si to viditelně užívá a nejinak tomu nejspíše bude i v případě desátého dílu Rychle a zběsile.

Jason Momoa ve filmu Duna

Ten bude také dílem posledním, přičemž by měl být rozdělen na dvě části. O režii se opět postará Justin Lin a vedle Momoy se ve snímku samozřejmě objeví také staří známí v čele s Vinem Dieselem, Michelle Rodriguez, Tyresem Gibsonem či Ludacrisem. Naproti tomu se s největší pravděpodobností nedočkáme Dwaynea Johnsona, který dal, řekněme po menších neshodách s Dieselem, této sérii definitivní sbohem a podle všeho bychom neměli počítat ani s návratem Johna Ceny, jež se představil v devátém díle.

I když se přitom o ději snímku zatím nic moc neví, už teď je podle mě více než jisté to, že to bude opět přepálená slátanina, ve které si bude Diesel se směšně vážnou tváří hrát na superhrdinu. Už devátý díl totiž ukázal, jak moc vyčpělá tato série vlastně je a jak důležitý pro ni byl její dvorní scénárista Chris Morgan. Jeho odchod se totiž na devátém díle promítnul asi trochu více než by si Diesel přál.

Diskuze