Plakát ke snímku Meg 2: Příkop

Recenze: Meg 2: Příkop (2023)

Vrazit sto třicet miliónů dolarů do tupého béčka s vraždícím vyhynulým žralokem je risk, který by se v normálním světě vyplatit neměl. Jelikož se ale náš svět už dávno zbláznil, studiu Warner Bros. k tomu před pár lety stačilo jen pár věcí – obsadit do hlavní role sympaťáka Jasona Stathama, nechat přístupnost PG-13 a pustit to do kin v létě. A ejhle, komerční hit, na nějž by si nikdo nikdy nevsadil, byl na světě.

Co přitom fungovalo jednou, může přece fungovat i podruhé, nebo snad ne? No, jak se to vezme, z komerčního hlediska sice zatím všechno nasvědčuje tomu, že to skutečně může fungovat i na druhý pokus, z hlediska zábavnosti už je to ale „malinko“ horší. Meg 2 s podtitulem Příkop totiž není tím zábavným letním výplachem, na který jsme se všichni těšili, je to prostě jen letní výplach. Někomu to možná bude stačit, mě to ale vlastně dost nemile překvapilo. Tvůrci zde bohužel dobré dvě třetiny stopáže úplně kašlou na nějaké megalodony a místo toho nám servírují „survival“ podívanou ze dna mořského oceánu okořeněnou o tajemné a „překvapující“ spiknutí, s nímž se budou muset hlavní hrdinové vypořádat, a je to, je to prostě neskutečný scénáristický bordel, který navíc extrémně nudí.

Jason Statham ve filmu Meg 2

Čert vem to, že je to hloupé až na půdu, kdyby to alespoň bylo zábavné, jenže není. Scény ze dna oceánu jsou tak tmavé, že v nich skoro nic nevidíte a ono spiknutí vyvolává svou trapností nechtěný úsměv na tváří. Záporáky tu přitom tentokrát nejsou obří vraždící žraloci, ale dvě komicky působící rádoby drsné dámy a jeden šeredný týpek, u kterého si ani ten Statham není jistý, kdo že to má vlastně být. Na boj s megalodony a obří chobotnicí si tak musíme počkat opravdu nesnesitelně dlouho a když na něj v závěru snímku konečně dojde, není moc o co stát. I když je tu žraloků více než minule, působí jejich odstranění extrémně snadně a ona chobotnice toho v konečném důsledku taky moc nepředvede. Co nám teda zbyde? No vlastně nic moc, když nepočítám šeredně vypadající pravěké krokodýli cosi a pár komicky působících dialogů o rodině, nic dalšího Meg 2 prostě nenabídne.

Měla to být sice hloupá, ale zábavná akční oddechovka, nakonec je to ale jen hloupá akční oddechovka, kterou můžete v kině klidně přeskočit. Žraloci jsou totiž odsunuti na druhou kolej a otěže přebírá nesmyslný scénáristický bordel, jež mohlo vymyslet snad jen dítě trpící ADHD. Statham je sice opět fajn a tentokrát mu navíc zdárně sekunduje Jacky Wu, celé to spiknutí, rádoby vtipné scény, úmorné kecy o rodině a rychle odbyté finále to ale celé posílají do vod šedého podprůměru, po němž budete z kina odcházet mírně řečeno otrávení a unavení. Na případnou trojku si ale nejspíše čistě ze zvědavosti stejně zase zajdu a budu naivně doufat, že se napotřetí podaří namixovat podobně zábavný mix akce, napětí, humoru a patosu, jako tomu bylo u dílu prvního.

Moje hodnocení

5/10