Plakát k novému Texaskému masakru motorovou pilou

Recenze: Texaský masakr motorovou pilou (2022)

Tvůrcům v poslední době viditelně docházejí svěží nápady, a tak se čím dál častěji uchylují k recyklaci a dojení starých a kdysi velice populárních značek. A já bych jim to vlastně vůbec neměl za zlé, kdyby ty nové filmy nebyly v převážné většině případů tak strašně hloupé a špatné. Sem tam se sice najde nějaká ta světlá výjimka, jinak jde ale většinou o nastavovanou kaši, jež do daného žánru ani děje nepřináší nic nového, jen opakuje dávno vyřčené, akorát že v mnohem horším a hloupějším podání nebo dokonce plive na svého předchůdce.

No a něco podobného teď bohužel potkalo, nutno říct, že už po několikáté, také kultovní Texaský masakr motorovou pilou z roku 1974. Píšu po několikáté, jelikož tento snímek se svého prvního remakeu dočkal už v roce 2003, kdy nám nové pojetí Leatherface představil rutinér Marcus Nispel pod záštitou produkujícího Michaela Baye. Ačkoliv ani tehdy nešlo o bůh ví jak skvělý film, své momenty i přesto měl. Atmosféra v něm byla slušná, akce dynamická a samotný Leatherface správně děsivý.

Leatherface

Nic takového se ale bohužel nedá říct o nejnovějším příspěvku do této série. Nový Texaský masakr motorovou pilou je totiž jen další hloupou a děsně odfláknutou vyvražďovačkou, jaké nám Netflix momentálně velmi rád v pravidelných intervalech servíruje. Je sice pravda, že mě nenaštval tolik jako debilita Halloween zabíjí, i tak bych jej ale rozhodně nemohl nikomu doporučit.

Režisér David Blue Garcia a scénárista Chris Thomas Devlin se po vzoru Davida Gordona Greena rozhodli ignorovat všechna pokračování a navázat pouze a jen na kultovní první díl z roku 1974. Děj filmu je přitom zasazen do opuštěného texaského městečka, ze kterého chce banda otravných influencerů udělat továrnu na peníze.

Když ale do městečka dorazí, zjistí, že není tak opuštěné, jak by mělo být. Pořád v něm totiž žije jedna stará paní a její malinko přerostlý adoptivní synáček, který její následnou smrt způsobenou vyhrocenou konfrontací s výše zmíněnými influencery, nese opravdu hodně těžce. A to dokonce tak moc, že se rozhodne dát si její obličej na svůj a v honbě za pomstou rozpoutat krvelačné peklo.

Ano, bohužel je to celé přesně tak debilní a prázdné, jak to zní. Přece jenom by se to ale dalo překousnout, kdybychom se jako diváci měli čeho chytit. V tom filmu ale není dobré vůbec nic. Postavy jsou ploché, nevýrazné a nesympatické, herci otravní, atmosféra nulová a jednotlivé vraždy? Nepřekvapivě sází na přehnanou brutalitu, v konečném výsledku jsou ale mdlé, nepřehledné a nudné. Ani ta v traileru potenciálně skvělá scéna v autobuse nakonec nestojí za nic.

Postavy z nového Texaského masakru motorovou pilou

Jo a abych nezapomněl, stejně jako v Halloweenu z roku 2018, i tady dojde na návrat přeživší z původního snímku. Tvůrci ale extrémně selhávají i v tomto ohledu. To, že danou postavu hraje jiná herečka, než v originálu by samo o sobě zas tak moc nevadilo. Její přítomnost a důležitost pro děj je ale žalostně zbytečná a její chování extrémně nepochopitelné a debilní.

Kromě toho si navíc tvůrci neodpustili pár náznaků kritiky společnosti, rasismu, sociálních sítí či masakrů na středních školách. Všechny tyto témata jsou ale jen naznačená a v konečném výsledku je jejich kritika spíše úsměvná než trefná. Tvůrci zde prostě zpackali úplně všechno, na co šáhli. Ostatně ani samotný Leatherface nepůsobí nějak zlověstně nebo nebezpečně. Závěr filmu je pak absolutní guláš, při kterém jsem si místy vážně nebyl jistý, jestli si z nás tvůrci náhodou nedělají legraci. Vážně nechápu, co je tak těžkého na tom, natočit, když ne dobrý, tak alespoň ucházející slasher, za který se jako divák nemusíte cítit trapně.

Nemohu se přitom zbavit dojmu, že by tento Texaský masakr motorovou pilou fungoval zdaleka nejlépe právě jako parodie na daný subžánr. Kdyby tvůrci napsali sympatičtější a vtipnější postavy, jednotlivé vraždy by, co se týče krvavosti a brutality, dovedli do absurdity a celý snímek protkali našlapanou a trefnou hudbou ve stylu písničky „Run“ od skupiny Awolnation, mohlo jít o zábavnou jednohubku. Takhle jsme ale dostali jen další absolutně dementní slasher postrádající jakoukoliv logiku, atmosféru, sympatickou postavu, hlášku či zapamatovatelnou scénu. Průměrnému divákovi Netflixu to možná stačit bude, mě už ale začínají všechny tyhle krvavé debility lézt krkem.

A to už je pro tentokrát vše. Doufám, že se vám recenze líbila a snad se uvidíme zase u další. Do té doby se mějte fajn a pokud byste se náhodou nudili, neváhejte mrknout taky na mé starší recenze.

Moje hodnocení

3/10

Diskuze