Zleva Dave Bautista, Dwayne Johnson a John Cena

Wrestling jako cesta do Hollywoodu?

V podstatě to v době plné namakaných superhrdinů dává větší smysl než kdy jindy. No jen se nad tím zamyslete, kteří herci dneska vydělávají nejvíce? Ti nejtalentovanější? Ti nejschopnější? Ti nejcharismatičtější? Jasně, že i pár takových je. Ne každý má ale to štěstí mít talent jako Leonardo DiCaprio, schopnosti jako Keanu Reeves nebo charisma jako Brad Pitt. Jak se teda v Hollywoodu prosadit, když nemáte dostatek talentu či charismatu? Jednoduchou odpovědí na tuto otázku jsou svaly. Právě na ty se totiž většina těch vůbec nejznámějších a nejlépe vydělávajících tváří Hollywoodu spoléhá.

Chris Evans, Chris Hemsworth, Henry Cavill, Michael B. Jordan atd. všichni tito herci jsou tam, kde jsou v prvé řadě kvůli tomu, jak vypadají bez trička. A vzhledem k rolím, které je proslavily je to samozřejmě naprosto pochopitelné. Superman, Thor a Kapitán Amerika, ti všichni přece musí být namakaní, nemám pravdu? No, a právě proto se stává wrestling ideální přípravnou dráhou pro hereckou kariéru.

Wrestleři jsou totiž nejenom namakaní, ale vzhledem k tomu, že je wrestling jedno velké divadýlko, už taky nejspíše mají nějaké ty zkušenosti i se hraním. To, že v několika posledních letech popularita bývalých wrestlerů jako je Dave Bautista či John Cena rapidně stoupá a to, že je nejlépe vydělávajícím hercem Hollywoodu nepřekvapivě také bývalý wrestler Dwayne Johnson, tak samozřejmě nejsou žádné náhody.

Hulk Hogan vs Rocky Balboa

Čímž jsem vám tak trochu napověděl, o kterých třech wrestlerech bude tentokrát řeč. Jasně, že si plně uvědomuji, že to nejsou ani zdaleka první wrestleři, jež se ve filmovém světě dá se říct prosadili. Takový Hulk Hogan či Steve Austin by mohli vyprávět. Nikdo z nich ale nebyl tak moc v kurzu jako je momentálně právě trojice Dwayne Johnson, Dave Bautista a John Cena. Nepochybuji přitom o tom, že řada z vás některého z těchto tří během jejich wrestlingové kariéry pravidelně sledovalo. Ostatně i já jsem se ještě na základní škole velice často na wrestling díval, přičemž to byly právě tyto tři monstra, kterým jsem fandil ze všeho nejvíce.

Každý z nás se ale asi postupem času dostane do bodu, kdy mu celé to divadýlko začne připadat, no řekněme extrémně trapné? Tím samozřejmě nechci znít tak, že bych wrestling, jakkoliv zjednodušoval, to vůbec ne. I když je to v podstatě jen divadýlko pro diváky, pořád se jedná o velice náročný sport. Nebýt navíc právě wrestlingu, kdoví, kde by tito tři pánové dnes vlastně byli. Dost silně ale pochybuji o tom, že by se z nich staly tak výrazné osobnosti, jakými jsou dnes.

Ať už si přitom o jejich hereckém talentu myslíte, co chcete, fakt, že prorazili i jako herci jim prostě odpárat nedokážete. V tomto článku jsem se teda rozhodl trošku si tyto tři hory svalů rozebrat, srovnat jejich začátky ve filmovém průmyslu, role, díky kterým prorazili a celkově probrat jejich dosavadní hereckou kariéru.

John Cena

A začneme od toho herecky nejméně nadaného borce, kterým je John Cena, celým jménem John Anthony Felix Cena. I když možná nedosahuje takových hereckých kvalit jako jeho dva kolegové, na poli wrestlingu se jedná o jednoho z nejznámějších a nejúspěšnějších atletů v historii tohoto „sportu“. Jeho pověstné příchody do ringu doprovázené ikonickou písní You Cant See Me jsou dnes stejně legendární jako Cenova wrestlerská kariéra.

V největší světové wrestlingové organizace WWE debutoval v roce 2002. Za své působení v této organizaci stihl posbíral v podstatě všechny tituly, které mohl, přičemž celkem šestnáctkrát získal titul světového šampióna. Tak oslnivé a zářivé kariéry ve wrestlingu nedosáhl ani Johnson ani Bautista.

John Cena ve filmu Bumblebee

Na poli filmu byl ale ještě před pár lety oproti těmto dvěma borcům za takového otloukánka. Pořádně prorazit na poli filmů se mu podařilo až v posledních pár letech. Právě v těch si totiž zahrál v tak velkých a drahých filmech, jakými je například devátý díl Rychle a zběsile, nový Sebevražedný oddíl či prequel Transformers s názvem Bumblebee.

Svou hereckou kariéru přitom odstartoval už v roce 2006 akčním snímkem Voják, ve kterém si to rozdal se samotným T-1000 Robertem Patrickem. O tři roky později přišel další akční film s názvem 12 kol, o který se postaral režisér Cliffhangera či druhé Smrtonosné pasti Renny Harlin.

Kromě celkem dobře hodnoceného sportovního dramatu Legendary si ale v následujících letech v ničem pořádném nezahrál. Místo toho se sem tam objevil v propadácích jako je Fred: The Movie, Boj o dědictví či Camp Fred. Malinko úspěšnější filmy přišly až v roce 2015, kdy si zahrál malé role v celkem třech docela dobře přijatých komediích, a to Vykolejená, Ségry a Táta je doma. I když ani v jedné z nich se nejednalo o bůhví, jak velkou roli, dokázal ve všech z nich zaujmout. Hlavně v Ségrách byl jeho potetovaný dealer drog prostě skvělý.

Poté přišlo pokračování komedie Táta je doma, slušný válečný filmeček od Douga Limana The Wall a dva animované snímky Ferdinand a Divoké vlny 2. O Cenu tak začínal být v Hollywoodu pomalu ale jistě čím dál větší zájem, což ostatně dosvědčují jeho další snímky, které jsem zmínil už v úvodu. Nejdříve přišla role agenta Burnse v prequelu ze světa Transformers vyprávějící o Bumblebeem. Následovala role mladšího bratra Dominika Toretta v devátém díle Rychle a zběsile a Peacemaker v nejnovějším Sebevražedném oddíle od Jamese Gunna.

John Cena ve filmu Rychle a Zběsile 9

Právě roli Peacemakera si přitom Cena zopakoval také ve stejnojmenném seriálu, který momentálně boduje na HBO Max. Kromě toho jej pak v budoucnu čeká akční film s Jackie Chanem či akční novinka režiséra Matthew Vaughna s názvem Argylle. Cenovi se tak v poslední době začíná opravdu dařit. Dostává čím dál větší role v čím dál větších filmech, přičemž má možnost spolupracovat s těmi nejlepšími z filmového průmyslu. Rozhodně se ale mezi jeho fanoušky zařadit nemůžu.

O nějak zvlášť dobrého herce se totiž rozhodně nejedná, v Sebevražedném oddíle jsem ho nemohl vystát a v Rychle a zběsile mě ten jeho jakoby ublížený kukuč taky celkem dost iritoval. I když jde přitom seriál Peacemaker absolutně mimo mě a ta postava mě už v Sebevražedném oddílu prostě extrémně iritovala, musím uznat, že se Cenovi opravdu podařilo prorazit. A i když jej tak jako herce moc rád nemám, vlastně mu ten úspěch i docela přeji. Komediální role mu totiž sedí a když dojde na akci, má samozřejmě, vzhledem ke svému zázemí, také co nabídnout.

Dwayne Johnson

Nejlépe placený Hollywoodský herec současnosti a pravděpodobně také jedna z vůbec nejznámějších tváři na světě. Tak nějak by se dal nejspíše ve zkratce Dwayne Johnson přezdívaný „The Rock“ popsat. Jeho popularita v posledních několika letech vzrostla dokonce natolik, že by jej řada lidí ráda viděla také jako dalšího amerického prezidenta.

Kdyby mu někdo v mládí řekl, že jednou bude nejlépe placeným hercem Hollywoodu, nejspíše by se mu vysmál do obličeje. Jeho snem byl totiž v prvé řadě americký fotbal. Díky svému sportovnímu nadání získal stipendium na univerzitě v Miami, ve které dokázal v roce 1991 vyhrát národní šampionát v americkém fotbale.

Všechno tak nasvědčovalo tomu, že jej čeká hvězdná kariéra v americkém fotbalu. Bohužel se mu však nikdy nepodařilo dostat do nejprestižnější ligy NFL a po nepříjemných zraněních bylo téměř jisté, že v nejvyšší lize amerického fotbalu hrát nikdy nebude. Když to nevyšlo s americkým fotbalem, rozhodl se Johnson vrhnout, po vzoru svého otce, na wrestling.

Dwayne Johnson ve filmu Jumanji

Postupem času se stal jednou z největších wrestlingových hvězd na světě. Podobně jako John Cena, i Johnson působil v nejprestižnější wrestlingové organizaci WWE, ve které se mu podařilo posbírat nespočet titulů a dodnes je jedním z nejvýraznějších tváří tohoto sportu.

Svou hereckou kariéru odstartoval v nepříliš známém seriálu Síť z roku 1998. Poté se objevil také v jedné epizodě sitcomu Zlatá sedmdesátá či v seriálu Star Trek: Vesmírná loď Voyager. Průlom nastal v roce 2001, ve kterém si zahrál Krále Škorpióna v pokračování hitu Mumie. Tuto roli si pak o rok později zopakoval v už samostatném filmu Král Škorpion.

Poté následovalo několik let, během kterých se pravidelně objevoval buďto v hlavních rolích akčních béček jako je Kráčející skála, Vítejte v džungli, Doom a Rychlejší nebo v bláznivých komediích jako Víla Zuběnka, Buď v klidu či Plán hry. I když ani v jednom případě nešlo o vyložený hit, do povědomí diváků se ale těmito rolemi zapsat dokázal.

Jeho extrémní popularita však započala až v roce 2011, kdy všem vytřel zrak jako svérázná, a hlavně nabušená ruka zákona Luke Hobbs v pátém díle Rychle a zběsile. Tuto roli si následně ještě třikrát zopakoval, přičemž v jednom případě šlo přímo o spin-off Rychle a zběsile s podtitulem Hobbs a Shaw, ve kterém se objevil po boku Jasona Stathama.

Dá se říct, že od osudného roku 2011 se Johnson pravidelně objevuje v obrovských hitech. Většina jich sice z hlediska filmového zážitku či kvality nestojí za nic, divákům je to ale ve většině případech úplně jedno. Jeho jméno prostě přitahuje extrémní pozornost v podstatě v jakémkoliv projektu, v jakém se objeví.

Dwayne Johnson ve filmu Red Notice

O čemž ostatně svědčí třeba nedávný Red Notice. Po tak extrémně špatně natočeném akčním filmu by za jiných okolností neštěkl ani pes. Účast Johnsona spolu s Ryanem Reynoldsem a Gal Gadot z něj ale i přesto udělala jeden z nejpopulárnějších titulů na Netflixu. Sem tam se mu ale přece jenom nějaký ten povedenější snímek natočit podaří. Za zmínku tak stojí třeba takový Pot a krev od Michaela Baye či oba díly Jumanji, kde si zahrál po boku Kevina Harta, Jacka Blacka či Dannyho DeVita.

Ačkoliv tak viditelně nepatřím mezi obdivovatele jeho filmů či snad hereckého talentu, dá se říct, že i tak se za jeho fanouška považuji. Přece jenom je to dříč, který vás dokáže neskutečně nabít pozitivní energií, a to se prostě počítá. Letos by měl dorazit jeho vysněný projekt Black Adam a já tak jen doufám, že to nedopadne tak průměrně a genericky, jako většina jeho posledních snímků.

Dave Bautista

Nejnadanějším hercem ze všech bývalých wrestlerů je bez debat Dave Bautista. A za tím si prostě stojím, nehledě na to, co si o tom myslíte vy. I on se přitom proslavil jako wrestler v nejprestižnější organizaci WWE. Ostatně měl k tomu naprosto ideální předpoklady. Předtím totiž pracoval jako vyhazovač a snil o tom, že se jednou stane profesionálním kulturistou.

Nakonec se ale dal na dráhu wrestlingu, a i když se mu napoprvé nepovedlo do organizace WWE dostat, po několika velice úspěšných letech v jiné organizaci se zkratkou OVW se do té nejprestižnější nakonec dostal, přičemž v ní získal nespočet titulů včetně těch nejcennějších.

Dave Bautista jako Drax

I on se ovšem po několikaletém působení ve WWE rozhodl zkusit štěstí jako herec. Mezi jeho první role patří ta z roku 2006, kdy si zahrál mimozemšťana Aldara v seriálu Smallville. V následujících letech se objevil v několika nepříliš známých filmech jako je Souboj s podsvětím, Pěsti ze železa, Dům u vycházejícího slunce či v dalším díle sci-fi s Vinem Dieselem Riddick. Zlomovým okamžikem v jeho herecké kariéře se stala role Draxe v komiksových Strážcích Galaxie.

Od té doby se jeho herecká kariéra opravdu pořádně rozjela, a ačkoliv se občas objeví v opravdu příšerném filmu, jejich počet hravě vyrovnává těmi velice kvalitními. Z těch horších bych vypíchl třeba takový remake kultovního Kickboxera, kde si zahrál obávaného záporáka s copem. Dále třeba dvě pokračování Plánu útěku nebo Hotel Artemis.

Z těch kvalitních je pak potřeba vypíchnout především nedávnou opulentní sci-fi podívanou Duna, předposlední bondovka s Danielem Craigem Spectre, druhý díl kultovního Blade Runnera či v rámci MCU pokračování již zmíněných Strážců Galaxie či poslední dva díly Avengers.

Kromě Strážců Galaxie pak prokázal svůj komediální talent taky v komediích Spolujízda či Můj kámoš špión. Jeho posledním snímkem je pak otřesná zombie podívaná Zacka Snydera Armáda mrtvých, kvůli které bohužel odmítl roli v nedávném Sebevražedném oddílu. Šťastnou ruku při výběru svých rolí tak očividně vždycky nemá. Jak už jsem ale zmínil výše, počet rolí ve špatných filmech se mu zatím daří vyrovnávat počtem rolí v těch dobrých.

A nutno uznat, že v nich odvádí opravdu skvělou práci. I přesto, že měl v druhém Blade Runnerovi poměrně malou roli, byl v ní naprosto dokonalý. To samé se pak dá říct také o jeho roli v nedávné Duně. Na rozdíl od svých dvou výše zmíněných kolegů se pravidelně objevuje v opravdu seriózních snímcích, ve kterých přitom ani náhodou nepůsobí nepatřičně.

Dave Bautista ve filmu Spectre

Jak to vlastně myslím? Jednoduše, dovedete si na místo Bautisty představit ve filmech jako je právě Duna nebo Blade Runner 2048 Johnsona nebo Cenu? Já taky ne. Ty dva prostě nejde brát vážně. Hodí se hlavně do bláznivých komedií, rodinných dobrodružství nebo odlehčených akčňáků. To samé se samozřejmě dá říct i o Bautistovi. Ten ale kromě toho dokáže zaválet také ve zcela seriózních snímcích, což je něco, co ti dva prostě a jednoduše nesvedou.

V budoucnu se na něj pak můžeme těšit ve trojce Strážců Galaxie, dvojce skvělé detektivky Na nože či v další Duně. Já jsem přitom už teď extrémně zvědavý na to, co se mu ještě podaří jako herci dokázat, přičemž doufám, že si bude postupem času vybírat čím dál větší počet opravdu zajímavých rolí. Talent na to totiž rozhodně má.

A to už je teda pro tentokrát vše. Pokud jste dočetli až jsem, moc vám za to děkuju a snad se potkáme zase u dalšího článku. Do té doby se mějte fajn a pokud byste se náhodou nudili, mrkněte také na moje starší články plné zajímavostí.

Diskuze