Zleva Robert Pattinson, Alexander Skarsgård, Benedict Cumberbatch a Jason Statham

10 nejočekávanějších filmů roku 2022

V roce 2021 jsme i přes stále neutuchající koronakrizi dostali opravdu výživnou dávku skvělých filmů. Ostatně o těch vůbec nejlepších se můžete dočíst zde. Jinak by tomu pak nemělo být ani v tomto roce, byť koronavirus a nově také omikron to kinařům ani filmařům rozhodně neulehčuje.

Před pár hodinami jsme se bohužel dozvěděli o tom, že na nové dobrodružství Ethana Hunta si budeme muset počkat až do roku 2023. Vůbec by mě tak nepřekvapilo, kdyby se nakonec na příští rok posunul i některý z níže uvedených filmů. Prozatím však budu předpokládat, že všechny z nich dorazí už v tomto roce.

No a na co všechno se zatím můžeme v roce 2022 těšit? Co se komiksovek týče, měl by kromě dlouho očekávaného Batmana nás čeká také Doktor Strange či animovaný Spider-Man. Velkolepý návrat pak plánuje také James Cameron, jehož druhý Avatar by měl konečně dorazit už letos v zimě. Cameron však není jediným legendárním režisérem, jež se nás v tomto roce pokusí oslnit. Na své by si měli přijít také fanoušci Martina Scorseseho, Davida Finchera či Guye Ritchieho.

Jak je vidno, čeká nás toho v tomto roce opravdu hodně. Právě proto jsem se pokusil dát dohromady seznam 10 nejočekávanějších filmů roku 2022. Jedná se přitom o moje osobní favority. Předem proto upozorňuji na to, že se do seznamu nevešly filmy jako je Havoc, Top Gun: Maverick, Jurský svět: Nadvláda, The Gray Man, třetí Thor, druhý Black Panther či Jan Žižka. Samozřejmě jsem si vědom jejich existence, přece jenom se ale na níže uvedené filmy těším mnohem více.

10. Doktor Strange v mnohovesmíru šílenství / Doctor Strange In the Multiverse of Madness

Sám jsem překvapený z toho, že se do seznamu nakonec vešla i nějaká ta marvelovka. Přece jenom, za nějak velkého fanouška MCU se označit rozhodně nemohu. Druhý Doctor Strange s podtitulem „v mnohovesmíru šílenství“ ve mně nicméně po povedeném traileru vzbuzuje opravdu velkou zvědavost.

Ten materiál totiž, alespoň zatím, vypadá absolutně parádně. Strange by měl v tomto filmu cestovat různými vesmíry a světy. Mělo by se tak jednat, když ne rovnou o parádní, tak minimálně alespoň o vynalézavou a zajímavou marvelovku. Žádnou rutinní podívanou ve stylu Black Widow či Captain Marvel tak nečekám. Tady by se tvůrci mohli a taky měli opravdu extrémně vyřádit.

Benedict Cumberbatch jako Doctor Strange

Kromě toho jsem ale na dvojku Doctora Strange zvědavý hlavně proto, že jej režíruje Sam Raimi. Ten po trilogii Spider-Mana s Tobey Maguirem natočil pouhé dva snímky. Poslední z nich, Mocný vládce Oz, přitom do kin dorazil v roce 2013. Museli jsme tak čekat dlouhých devět let než se tento geniální a trochu výstřední režisér opět vrátí k filmu. Od roku 2013 se totiž věnoval hlavně seriálům, a to jako scénárista, producent i režisér.

Nezbývá nám tak nic jiného než doufat, že se bude jednat o Raimiho fenomenální comeback, kterým nám zase po letech v kině vytře zrak. Záběry z traileru zatím vypadají naprosto parádně a mě by tak vlastně vůbec nepřekvapilo, kdyby se z druhého Doctora Strange stala jedna z nejlepších marvelovek posledních let. Komiksové řádění v různých vesmírech totiž zní jako něco přesně pro Raimiho.

9. Bullet Train

Režisérské duo, jež má na svědomí prvního Johna Wicka rozhodně nehodlá zpomalovat ani v nadcházejících letech. Zatímco Chad Stahelski zůstal věrný právě Wickovi a stihl už nám doručit hned dvě jeho velice povedené pokračování. David Leitch se rozhodl vydat trochu jiným směrem. Po filmech jako je Atomic Blonde, druhý Deadpool či Hobbs a Shaw nám plánuje naservírovat další akční podívanou, tentokrát s názvem Bullet Train.

Momentka z filmu Atomic Blonde

Děj filmu zní zatím velice jednoduše. Několik nájemných zabijáků nezávisle na sobě nastoupí do vlaku, ve kterém má každý z nich jinou misi. Postupem času však přicházejí na to, že spolu jejich mise nějakým způsobem souvisejí a že do stejného vlaku nenastoupili náhodou. A to je vlastně všechno, co o ději zatím víme.

Samotná zápletka filmu tak sice zrovna bůh ví, jak zajímavě nezní. Po akční stránce by to ale, s ohledem na Leitchovy schopnosti a dosavadní snímky, mělo opět stát za to. To nejlepší je na Bullet Trainu nicméně jeho obsazení. V hlavních rolí se tu představí hvězdy jako je Brad Pitt, Sandra Bullock, Michael Shannon či třeba Hirojuki Sanada. Sakra, všichni ti herci na tom scénáři přece museli něco vidět nebo snad ne? To se dozvíme už letos v létě. Já každopádně upřímně doufám, že se Leitchovi konečně povede k té perfektní akce přidat taky nějaký ten smysluplný děj. Hobbs a Shaw i Atomic Blonde totiž byli z hlediska scénáře prostě hrozní.

8. The Killer

Ptáte se, proč je novinka geniálního režiséra Davida Finchera až na osmém místě? Odpověď je zcela jednoduchá – Mank. Fincherův poslední režisérský počin mě prostě zrovna moc nenadchl. Skutečnost, že se jedná o první Fincherův snímek s modrým hodnocením na ČSFD přitom poukazuje na to, že rozhodně nejsem jediný, kdo byl z Manka opravdu hodně zklamán.

I přesto se ale pořád jedná o Davida Finchera. O toho geniálního režiséra, jež nám nadělil takové pecky jako je Sedm, Klub rváčů, Zodiac či Sociální síť. V případě jeho nového snímku s názvem The Killer mu navíc bude krýt záda scénárista Sedm, Andrew Kevin Walker. Nemůžu si pomoct, ale já jsem na to prostě pořád extrémně zvědavý.

Morgan Freeman a Brad Pitt ve filmu Sedm

Francouzské komiksy, ze kterých Walker při psaní scénáře vycházel, sice podle všeho nestojí za nic, pořád ale musíme mít na paměti, že se přece jedná o nový film Davida Finchera. A na ten se prostě nejde netěšit. Žádný Mank na tom přitom nedokáže vůbec nic změnit. V hlavní roli se pak navíc objeví charismatický Michael Fassbender, jež by po Assassins Creed či Dark Phoenix nějaký ten hit potřeboval jako sůl.

Tak famózní thriller jako je Sedm samozřejmě neočekávám. Minimálně skvěle natočený thriller s perfektní atmosférou a pár opravdu nepříjemnými scénami bychom ale dostat mohli. Přece jenom, jen málokdo dokáže šponovat napětí tak efektivně jako právě Fincher. Snad si teda po nepříliš povedeném Mankovi zpravíme chuť právě Killerem.

7. Seveřan / The Northman

Přiznám se, že Seveřan je takový černý kůň tohoto seznamu. Podle traileru nás čeká správně surový a špinavý příběh o pomstě jednoho extrémně naštvaného vikinga s tváří Alexandera Skarsgårda. Tak jednoduché to ale s režisérem Robertem Eggersem rozhodně nebude. Po atmosférických a místy opravdu velice nepříjemných filmech jako je Čarodějnice a Maják, čekám něco podobně stylizovaného i v případě Seveřana.

Alexander Skarsgård jako Seveřan

Na klasický příběh o pomstě zasazený do doby středověku tak můžete rovnou zapomenout. Kdepak, Eggers si pro nás dozajista připravil něco zcela odlišného. Nějaké to nadpřirozeno v podobě severských bohů či valkýr by mě tak vlastně vůbec nepřekvapilo. Což je možná taky jeden z důvodů, proč jsem vlastně na Seveřana tak moc zvědavý.

S ohledem na Eggersovy dosavadní snímky tak očekávám atmosférickou bombu, jejíž kvality nebudu moct zapřít ani v případě, že se mi vlastně nebude vůbec líbit. Kromě Skarsgårda se navíc v Seveřanovi objeví také Nicole Kidman, Ethan Hawke, Anya Taylor-Joy, Willem Dafoe či Bjork. Pořád se mi divíte, že se na Seveřana tak moc těším?

6. Killers of the Flower Moon

Příběh o záhadných vraždách členů kmene Osage vycházející z předlohy autora Davida Granna natočený legendárním Martinem Scorsesem podle scénáře neméně legendárního Erica Rotha? Sakra, to už snad ani nemůže znít lépe nebo snad ano?

Momentka z filmu Irčan

To víte, že jo. V Killers of the Flower Moon se spolu totiž konečně sejdou také Scorseseho dva dvorní herci, a to Robert De Niro a Leonardo DiCaprio. Ty navíc doplní herecký veterán známý třeba ze seriálu Dexter, John Lithgow, hvězda filmu Mumie z roku 1999, Brendan Fraser nebo stále v zajímavějších projektech se objevující Jessse Plemons. Killers of the Flower Moon mají prostě všechny předpoklady pro to, stát se naprostou peckou a já už jsem teď extrémně zvědavý na to, jak to s nimi nakonec dopadne.

Nic jiného, než napínavou detektivku plnou perfektních hereckých výkonu a hutné atmosféry tak vlastně ani neočekávám. Scorsese je totiž i ve svém věku pořád ve skvělé formě. O čemž svědčí, jak opulentní gangsterský epos Irčan, tak i atmosférický meditační epos Mlčení.

5. Avatar 2

Věřte tomu nebo ne, letos bychom se opravdu měli konečně, snad po sto letech, dočkat velkolepého návratu Jamese Camerona v podobě dvojky Avatara. A že vás už Avatar po tolika letech vůbec nezajímá? Ale jděte, tomu sami nevěříte, a pokud náhodou ano, po prvním traileru tomu okamžitě věřit přestanete.

Z druhého Avatara bude hit, ať chcete nebo ne. Tak dlouho očekávaný snímek si nebude chtít v kinech ujít vůbec nikdo. Neříkám, že se to byť jen z poloviny přiblíží tržbám jedničky. Přece jenom stát se může cokoliv. Na druhou stranu by mě ale vlastně vůbec nepřekvapilo, kdyby to tržby jedničky nakonec vyrovnalo.

Momentka z filmu Avatar

Ostatně Cameron už byl v podobné situaci hned několikrát a zatím z ní vždycky vzešel jako vítěz. Jestli se mu to podaří i tentokrát je však otázkou, na kterou nám možná první trailer a ohlasy na něj napoví. Co se pak samotného děje filmu týče, měli bychom se samozřejmě opět vrátit na Pandoru k ústřednímu duu Neytiri a Jakea, jejichž největší starostí by měla být výchova jejich dětí.

Kromě starých známých v čele se Zoey Saldanou, Samem Worthingtonem, Sigourney Weaver či Stephenem Langem by se pak měli objevit také Kate Winslet či Vin Diesel. Premiéra je zatím naplánována na 15. prosince a my se tak můžeme jen modlit, abychom se toho Avatara na konci roku konečně dočkali.

4. Operace Fortune / Operation Fortune: Ruse de guerre

Ještě před dvěma lety by se rozhodně nový film Guye Ritchieho tak vysoko v seznamu nedostal. Ne proto, že bych neměl Ritchieho rád, ba právě naopak, já ho totálně žeru, ale spíše proto, že jeho posledních pár filmů prostě nestálo ještě v roce 2019 za nic. Na začátku roku 2020 se ale v kinech z čista jasna zjevili famózní Gentlemani a mě bylo hned jasné, že Ritchie, tak jak ho máme všichni rádi, je zpět.

Momentka z filmu Operace Fortune

Rozhněvaným mužem z minulého roku už pak jen potvrdil v jak úžasné a suverénní formě se vlastně momentálně nachází. I přesto, že mě tak zatím první trailer na Operaci Fortune na sto procent nepřesvědčil, pevně věřím, že to i tentokrát bude stát za to. Ostatně s prvním trailerem na Rozhněvaného muže jsem to měl dost podobně, a nakonec se z toho vyklubal, pro mě, druhý nejlepší film minulého roku. Nevidím tak jediný důvod, proč by se to nemohlo povést i Operaci Fortune.

Komediálně laděný akční kousek s Jasonem Stathamam v hlavní roli? To si prostě nechám líbit. Lidí často zapomínají na to, že má Statham přímo úžasný komediální talent, který ostatně naplno ukázal třeba v pár let staré komedii Špión. Kromě Stathama si pak v Operaci Fortune Ritchie zopakuje spolupráci také s Hugh Grantem, Joshem Hartnettem či Bugzy Malonem. K tomu všemu se pak můžeme těšit také na okouzlující Aubrey Plazu. Nebudu vám lhát, těším se a moc.

3. Babylon

Damien Chazelle dal o sobě celému světu vědět v roce 2014, kdy poslal do kin svůj první celovečerní snímek s názvem Whiplash, který tehdy sklidil obrovský úspěch, jak u kritiků, tak především u diváků, nutno uznat, že zcela zaslouženě. Dodnes se jedná o famózně vystavěné drama o střetu dvou malinko posedlých muzikantů, kteří sice stojí proti sobě, v konečném výsledku jim ale jde o totéž.

Jen o dva roky později nám pak Chazelle naservíroval perfektní muzikál La La Land s Ryanem Goslingem a Emmou Stone v hlavních rolích. Tady už to tím Oscarem skutečně zacinkalo a Chazelle si tak již za svůj druhý celovečerní snímek odnesl Oscara za nejlepší režii. Opět je potřeba dodat, že zcela právem. Vážně si totiž nepamatuji, kdy naposledy jsem si nějaký muzikál užil tak moc jako právě La La Land.

Taneční scéna v parku z filmu La La Land

V roce 2018 pak Chazelle opět spojil síly s Ryanem Goslingem, když natočil snímek První člověk, pojednávající o nelehké cestě Neila Armstronga na Měsíc. I když se přitom nejednalo o tak úspěšný snímek jako v případě předchozích dvou, nic to nemění na tom, že Chazelle i na potřetí natočil opravdu skvělý film.

Je potřeba ještě něco dodávat? Po třech takto skvělých snímcích je prostě zcela pochopitelné, že každý jeho nový film vyhlížím s neskutečnou zvědavostí a nadšením. Námět Babylonu zní přitom sám o sobě velice zajímavě a lákavě. Chazelle by nás v něm měl zavést do doby, kdy se začaly v Hollywoodu točit zvukové filmy. V hlavních rolích se pak představí Brad Pitt, jež si všechny své projekty vybírá opravdu hodně pečlivě a také Margot Robbie. Po Tenkrát v Hollywoodu se tak navíc Pitt a Robbie opět sejdou v jednom filmu. Sekundovat jim přitom bude třeba Tobey Maguire, Olivia Wilde či Eric Roberts.

2. Spider-Man: Across the Spider-Verse – Part One

Spider-Man: Paralelní světy je bez debat jedním z vůbec nejlepších filmových zpracování Spider-Mana, jaké byly, kdy natočeny. Tak perfektně vystavěný příběh s fantasticky napsanými postavami, dechberoucím vizuálem, hravě natočenou akcí, bezchybnou hudbou a famózní prací s multivesmírem jsem nikdy předtím ani potom zatím neviděl.

Holland a spol. mají jednoduše smůlu. Co se týče multivesmíru, budou ve srovnání s Paralelními světy prostě vždycky kopat druhou ligu. Příběh Milese Moralese mi udělal při prvním zhlédnutí tak extrémní radost, že jsem si jej musel hned druhý den pustit znovu a pak ještě jednou a ještě jednou, a pak jsem ještě několik týdnů pořád do kola poslouchal ten jeho geniální soundtrack. Tak velký dojem na mě tento animák udělal. Do teď mě přitom mrzí, že jsem na něj před lety nevyrazil do kina.

Momentka z filmu Spider-Man: Paralelní světy

Bez debat se jednalo o nejlepší film roku 2018 a jelikož si i dvojku pohlídá tvůrcovské duo Phil Lord a Christopher Miller, jež nám mimochodem minulý rok doručili skvělou Rodinu na baterky, mělo by se i na podruhé jednat o výjimečný filmový zážitek. Tentokrát už si návštěvu kina prostě ujít nenechám.

Jak už navíc název dvojky napovídá, půjde o první polovinu z plánovaných dvou pokračování. Miller s Lordem přitom prozradili, že i tentokrát se samozřejmě podíváme do hned několika různých vesmírů, přičemž každý z nich by měl mít svůj naprosto ojedinělý vizuál. Což ostatně potvrdil už první trailer, ve kterém jde vidět, že se tvůrci rozhodně nedrželi zpátky. To čekaní do října bude tak v tomto případě přímo nekonečné.

1. The Batman

Při psaní tohoto seznamu jsem celkem překvapivě zjistil, že je to právě nový Batman, na kterého se letos těším ze všeho nejvíce. A vlastně se ani není čemu divit. Batman patří dlouhodobě mezi moje vůbec nejoblíbenější komiksové postavy a po těch několika doslova kulervoucích a atmosférou překypujících trailerech jsou moje očekávání prostě našponovaná na maximum.

Každé nové zpracování Batmana je samozřejmě svým způsobem událostí, ať už se povede či ne. Něco mi však říká, že zrovna v tomto případě se bude jednat a zatraceně povedenou událost. Matt Reeves má totiž podle všeho celý projekt pevně v rukou a já mu po povedené Planetě opic prostě věřím.

Batman ve filmu The Batman

Herci v čele s Robertem Pattinsonem přitom vypadají všichni do jednoho naprosto dokonale, soundtrack od Michaela Giacchineho šlape na plné obrátky, jednotlivé záběry vypadají jedním slovem úžasně a ta hutná atmosféra z jednotlivých trailerů přímo křičí. Odtajněná stopáž, která bude mít bez pěti minut tři hodiny je přitom jen další důkaz toho, že Reeves zde měl jedinečnou šanci natočit si Batmana přesně tak, jak si přál.

Bude Temný rytíř od Christophera Nolana překonán? Nejspíše ne. Mělo by nás to nějak trápit? Vůbec ne. O překonání Temného rytíře tady ani nešlo. Reeves měl vizi natočit Batmana především jako detektiva, který se nebojí ušpinit si ruce v už tak dost zkaženém Gothamu. Místo monumentální podívané ve stylu Temného rytíře tak dostaneme spíše perfektně natočenou, a hlavně atmosférickou detektivku se začínajícím Batmanem v hlavní roli, a to mi zní prostě absolutně parádně. Kino je v tomto případě naprostou povinností.

Diskuze