Plakáty Black Panther a Black Adam

Marvel opět válcuje DC, má to ale háček

Druhý Black Panther s podtitulem Wakanda nechť žije dokázal za jeden víkend v kinech vydělat v podstatě stejné množství peněz jako Black Adam za čtyři týdny. Zatímco Black Adam tak za necelý měsíc přepočítává všehovšudy průměrných 366 miliónů z celého světa, Black Panther má po dvou víkendech na kontě bezmála 600 miliónů dolarů celosvětově.

DCEU je zase v háji…prozatím?

MCU tak opět potvrzuje svou dominantní pozici na trhu a zas a znovu ukazuje, jak extrémním způsobem to vlastně Warner Bros. s DCEU za posledních deset let podělal. Když už vám na konkurenceschopnosti nepřidá ani Dwayne Johnson v hlavní roli a návrat Supermana s tváři Henryho Cavilla, musíte se sami sebe ptát, jak jsem to ku*va mohl tak příšerně podělat? Kromě nesrovnatelně vyšších tržeb se pak Black Panther poměrně nepřekvapivě těší také mnohem větší spokojenosti ze strany kritiků i diváků. DC je tak opět naprosto v háji a hlavounům studia Warner Bros. tak nezbývá nic jiného než doufat, že to ten James Gunn v budoucnu opravdu dokáže nakopnout tím správným směrem.

Předtím než k tomu ale vůbec dostane příležitost, nás nicméně příští rok čekají ještě další tři snímky ze světa DCEU, které už jsou dávno natočené a Gunn už tak s nimi momentálně nic moc nenadělá. Zatímco druhý Aquaman by čistě teoreticky mohl být zábavnou popcornovkou, jelikož navazuje na poměrně povedený první díl a může se opřít o Jasona Momou v hlavní roli a Jamese Wana za kamerou, zbylé dva snímky žádnou z těchto jistot neoplývají. Problematický The Flash může být rád, že ho po všech těch skandálech, jež v poslední době natropil představitel hlavní role Ezra Miller, rovnou nezrušili a druhý Shazam? Ten v první ukázce vypadá ještě otravněji a hloupěji než v díle předchozím.

Alespoň, že jako poslední z těchto tří snímků dorazí právě Aquaman, tedy v podstatě jediný z nich, u kterého je alespoň nějaká šance na to, že bude stát opravdu za to. No a co nás vlastně čeká dál? To je zatím ve hvězdách. Šéf Warner Bros. Discovery David Zaslav nicméně pár střípků budoucího vývoje přece jenom odhalil. Gunn by měl společně s Peterem Safranem vytvořit desetiletý plán s cílem sjednotit celý dosavadní DC filmový vesmír.

Hawkman ve snímku Black Adam

Což už teď vyvolává celou řadu prozatím nezodpověditelných otázek. V prvé řadě se nabízí otázka, jak to bude s Batmanem? Přímo Zaslav totiž uvedl, že do budoucna počítají pouze s jedním Batmanem, kterým by měl být ten s tváří Roberta Pattinsona. Problém je ale v tom, že Pattinsonův Batman existuje ve filmovém vesmíru Matta Reevese. V DCEU je Batmanem Ben Affleck, který se mimochodem má objevit, jak v nadcházejícím Flashovi, tak také ve dvojce Aquamana. A co to znamená pro Joaquina Phoenixe a jeho Jokera? I ten totiž existuje nezávisle na DCEU a v jeho připravovaném druhém díle se má navíc objevit Lady Gaga jako Harley Quinn. Tu ale v DCEU dosud hrála Margot Robbie.

Těch nejasností teď existuje více než by si asi kdokoliv z nás přál. Pokud se přitom uklidňujete tím, že máme alespoň potvrzený další díl Supermana s tváři Henryho Cavilla, musím vás bohužel zklamat i v tomto ohledu. Ani tady totiž dosud nebylo nic oficiálně podepsáno a potvrzeno. Dwayne Johnson si sice moc přeje, aby se jeho Black Adam v budoucnu se Supermanem utkal, vzhledem k jeho tržbám to ale prozatím není vůbec jisté. Cavill navíc podle všeho zatím žádnou smlouvu na nadcházející snímky nepodepsal. Jedinou jistotou by tak nakonec mohla být Gal Gadot a její Wonder Woman. Jestli je to ale dobře nebo ne, nechám na vás. Za mě je ale Gadot všechno jen ne dobrá herečka a dvojka Wonder Woman je zase všechno jen ne povedený či v jakémkoliv ohledu dobře natočený snímek. Co se pak takového Cyborga týče, nejsem si jistý, jestli ještě vůbec někoho zajímá.

I přes poměrně nezáviděníhodnou situaci, před kterou se Gunn se Safranem dostali nicméně zůstávám poměrně pozitivní. Přece jenom, pokud na světě existuje někdo, kdo má na to, nasměrovat DCEU správným směrem a konečně splnit všechny fanouškovské tužby a očekávání, je to právě Gunn a jeho lehce zvrácená, ale stoprocentně geniální mysl. Jeho Sebevražedný oddíl totiž pořád patří mezi to vůbec nejlepší, čeho jsme se zatím v DCEU dočkali a seriálový Peacemaker jen potvrdil formu, v jaké se momentálně Gunn nachází. Momoa jako Lobo je reálnější než, kdy dříve, věřte mi.

MCU opět vládne, pořád to ale není ono…

Naprosté převálcování Black Adama ovšem v Marvelu zrovna bůh ví, jak velkým důvodem k radosti není. Tržby totiž již po druhém víkendu klesly o 63 %, a to měl Black Panther v podstatě nulovou konkurenci.  Nerad to říkám, ale pokud nějakým zázračným způsobem nechytí druhý dech, je vysoce pravděpodobné, že se mu, stejně jako čtvrtému Thorovi a druhému Doctoru Strangeovi, nakonec oné magické mety jedné miliardy dosáhnout nepodaří. Ta byla přitom ještě před uvedením snímků v podstatě samozřejmostí.

Ačkoliv je tak v současné době MCU defacto jediná značka, na kterou se pořád ve velkém chodí do kin, všechny tři letošní marvelovky zůstaly, co se tržeb týče, vysoce za očekáváním. Kromě pochybné kvality daných snímků za to přitom bez debat může hlavně unavenost materiálu a diváků, na kterých je toho v poslední době prostě moc. Všech těch filmů a seriálů ze světa MCU je tolik, že už se v tom pomalu přestávám orientovat i já. Je tak otázkou, jak dlouho to ještě může takto fungovat? Přehlcenost obsahem by přitom možná nemusela představovat zrovna moc velký problém, kdyby šlo o opravdu povedené projekty. Převážná většina marvelovek z poslední doby je ale přinejlepším šedý průměr, a v tom horším případě je to dementní ptákovina jako poslední Thor nebo otřesná zhovadilost jako She-Hulk.

Black Panther

At se vám to tak líbí nebo ne, je třeba si přiznat krutou pravdu, MCU se pomalu ale jisté stává Netflixem. A nejsem si úplně jistý, že se na tom budoucími snímky a seriály něco změní. Jasně, za dva roky dorazí další díly Avengers, byl potvrzen třetí Deadpool s účastí Wolverinea a podle všeho už se pracuje na nové trilogii Spider-Mana, jenže co do té doby? Třetí díl Ant-Mana v prvním traileru zrovna bůhví, jak dobře nevypadá, a kromě něj nás v kinech příští rok čekají už jen rozlučkoví Strážci Galaxie a obavy vyvolávající The Marvels.

Je sice pravda, že právě Ant-Man by měl dát konečně trochu více prostoru hlavnímu zlosynovi čtvrté a páté fáze Kangovi, na žádnou obrovskou událost ve stylu třetího Spider-Mana či Avengers to ale nevypadá. Strážci Galaxie se pak sice mohou opřít o nostalgii, o to, že jde dost možná o jejich poslední dobrodružství a o Jamese Gunna, nejsem si ale jistý, jestli to na kasovní trhák stačí. Těch projektů nás samozřejmě v budoucnu čeká mraky, spíše než nadšení ovšem převážná většina z nich vyvolává obavy. Ať už jde o čtvrtého Kapitána Ameriku, týmovku Thunderbolts či nového Daredevila, všechny tyhle projekty by na první pohled mohly vyvolávat nadšení, čím více toho o nich vím, tím větší strach z nich ale mám. Pokud vás přitom zajímají další články na téma MCU, neváhejte mrknout taky na můj starší článek s názvem 3 důvody, proč je čtvrtá fáze MCU bezradná.