Hirojuki Sanada v seriálu Westworld

Adaptace světového bestselleru Šógun nabírá obsazení

O nové minisérii od stanice FX vycházející z legendárního románu spisovatele Jamese Clavella Šógun už se nějaký ten pátek ví. Teprve před pár dny však byla odhalena také jména dvou herců, kteří by se v ní měli zhostit hlavních mužských rolí.

Mocného a nesmírně inteligentního stratéga Lorda Yoshiho Toranagu by si měl zahrát charismatický Hirojuki Sanada, o kterém se v poslední době mluví opravdu často, ať už v souvislosti s Armádou mrtvých, Mortal Kombatem či čtyřkou Johna Wicka. Rozhodně mu to však přeji, takto talentovaný a charismatický herec si rozhodně zaslouží všechnu pozornost, které se mu teď dostává.

V roli anglického lodivoda Johna Blackthorna se pak představí herec Cosmo Jarvis, kterého můžete znát třeba z páté série Peaky Blinders, kde sice nedostal nějak moc prostoru, i tak ale ukázal, že nějaký ten talent i charisma se v něm rozhodně skrývá.

Jelikož jsem dílo Jamese Clavella četl a byl z něj opravdu hodně nadšený, jsem už teď nesmírně zvědavý, jak se s ním autoři scénáře Rachel Kondo a Justin Marks poperou. I když si totiž Šógun pořádné filmové či televizní zpracování jednoznačně zaslouží, lehký úkol to rozhodně nebude.

Cosmo Jarvis nalevo a Hirojuki Sanada napravo

Šógun je velice rozsáhlý román, ve kterém je kromě relativně velkého množství postav, také perfektně vystihnut střet tehdy naprosto odlišných kultur, kde na jedné straně stála malinko nevzdělaná, špinavá a v mnoha ohledech docela zaostalá Anglie, zatímco na straně druhé stálo vyspělé Japonsko plné pravidel a tradic.

To však ani zdaleka není vše, co se v tomto rozsáhlém románu skrývá. Clavell se v knize neméně věnuje také politickým intrikám, strategii války, podstatě samuraje, střetu náboženství a celé řadě dalších témat. Před shlédnutím této plánované minisérie vám tak jednoznačně doporučuji si Šóguna přečíst, věřte mi, že toho nebudete litovat.

Jak už nás však dějiny hned několikrát naučily, většina filmových a televizních adaptací stojí v porovnání s jejími knižními předlohami za starou belu. Samozřejmě, že pár výjimek se tu najde, ať už je řeč o Pánovi prstenů či třeba Klubu rváčů. Když si však vzpomenu na takových 47 róninů, ve kterých si shodou okolností Sanada taky zahrál, Poslední království, Eragona nebo třeba Temnou věž, přece jenom začnu být ohledně adaptací knižních předloh malinko skeptický.

Už jen kvůli Sanadovi, ale upřímně doufám, že se to pro tentokrát opravdu povede a my dostaneme důstojnou adaptaci naprosto fantastického románu, který by rozhodně neměl uniknout ničí pozornosti.

Diskuze