Plakát ke snímku Black Adam

Recenze: Black Adam (2022)

DC vrací úder, do kin totiž posílá jednoho z nejsilnější superhrdinů vesmíru, a to navíc s tváří nejpopulárnější hollywoodské hvězdy současnosti. Tvůrci se v rozhovorech rozplývají nad tím, jak se Black Adam povedl a jak z něj budou diváci unešení. A samotný Dwayne Johnson? Ten se přímo tetelí blahem nad tím, že nám konečně může představit svou vysněnou postavu tak silnou, že by se měl i samotný Superman mít na pozoru.

Měl by být ale na pozoru i konkurenční Marvel? Povedlo se v DC skutečně nastolit nový řád a rozjet tak povedenou várku opravdu zábavných komiksových filmů? Ačkoliv vám Johnson a spol s úsměvem na tváři řeknou, že stoprocentně ano, ve skutečnosti se Black Adam něčemu, co by se dalo považovat za povedené či alespoň zábavné, ani nepřiblížil.

Scénář postrádající jakýkoliv smysl

Příběh o starobylém šampiónovi města Kahndaq, jež byl po poražení krutého vládce pohřben pod sutinami tohoto města a 5 000 let čekal na osvobození, určitý potenciál rozhodně měl. To by ovšem jeho scénáristé museli mít alespoň nějaké povědomí o existenci něčeho, čemu se říká „Story circle“ (tedy chcete-li příběhový kruh), o němž nejednou hovořil Dan Harmon, tvůrce a scénárista skvělého seriálu Rick a Morty. Od podobně laděné komiksovky se přitom bůh ví, jak propracovaný scénář rozhodně neočekává.

Hawkman ve snímku Black Adam

I tak si ale myslím, že by alespoň nějakou základní strukturu částečně splňovat měl. Scénáristé a tvůrci snímku si ale nejspíše řekli, že když mají k dispozici největší hvězdu Hollywoodu, nějaký smysluplný příběh přece vůbec nepotřebují. A to jde o snímek, jež stál bezmála 200 miliónů dolarů. Opravdu tak nerozumím tomu, proč si studio tak klíčový aspekt, jakým je právě scénář, alespoň částečně nedokázalo pohlídat. Už Expedice: Džungle přitom ukázala, že samotná tvář Johnsona není ani zdaleka zárukou úspěchu.

Black Adam je ale i přesto prostě jen dalším špatně napsaným a naprosto sterilním komiksovým filmem, v němž nejen, že na sebe příběh vůbec nenavazuje, on tam ale od určité chvíle v podstatě ani žádný není. Po povinně vysvětlovacím úvodu a úmornému představení hlavních postav totiž přichází na scénu onen úžasný šampión Black Adam. A s jeho příchodem bohužel končí jakákoliv snaha o něco, co by alespoň z dálky připomínalo smysluplný děj. Film se tak mění na jednu velkou akční scénu, v níž nedává smysl vůbec nic, od motivace jednotlivých postav, přes rádoby šokující zvraty až po závěrečné a v mnoha ohledech nechtěně úsměvné zúčtování.

Přepálená akce, která nudí

S výše zmíněným bych samozřejmě neměl sebemenší problém, kdyby ona akce byla správně opulentní, dechberoucí, přehledná a originální, tedy jinými slovy prostě dobrá. Ona je ale bohužel všechno jen ne dobrá. Po většinu času jde o extrémně přestylizovanou přehlídku chabých vizuálních efektů, nepřehledné kamery, bezradnosti režie a nulové originality. Tvůrci se tu pak navíc marně snaží v mnoha ohledech opisovat od konkurenčního Marvelu. Ať už mám na mysli hudební podkres Rolling Stones okatě odkazující na posledního Thora či s rychlostí si hrající akční scénu opisující geniální scény Quicksilvera z X-Menů. Black Adam ale v obou případech fatálním způsobem selhává a více než cokoliv jiného, připomíná akce to nejhorší, co nám v DC vesmíru v minulosti představil Zack Snyder.

Nepochopitelné je pak také rozhodnutí tvůrců zas a znovu postavit závěrečnou akci na střetu hlavního hrdiny s vizuálními efekty vytvořenou příšerou. Právě s tímto přístupem už se přitom studio spálilo u Batman v Superman, Wonder Woman i Ligou spravedlnosti. Ignorace a nepochopení problematiky jejich vlastních filmů je zde tak v některých ohledech přímo neskutečná, když opakují pořad dokola ty samé chyby, na kterých se už tolikrát spálili a tolik fanoušků je za ně nenávidělo.

Nefungující, a hlavně extrémně ploché postavy

Ruku v ruce s téměř neexistujícím scénářem jdou pak samozřejmě také naprosto nezvládnuté postavy. Ty jsou totiž ve většině případech jen ledabyle načrtnuté bez jakékoliv viditelné motivace, charakteristiky či hlubší emoce. Polovina týmu Justice Society of America je tak pro snímek asi tak důležitá jako herecký talent Johnsona pro Hollywood a zbylí dva sice patří mezi to vůbec nejlepší, co snímek nabídne, bohužel však nedostanou ani zdaleka tolik prostoru, kolik by potřebovali. Pokud si ovšem přece jenom někdo zaslouží pochvalu je to právě Pierce Brosnan a Aldis Hodge. Právě tito dva totiž dokážou ve svých rolích v podstatě jako jediní alespoň nějakým způsobem zaujmout.

Dr Fate s tváří Pierce Brosnana

Samotný Black Adam se tu pak dočká něčeho, co by se asi dalo nazvat vývojem či historií, z takto prastaré postavy se toho ale dalo vytřískat mnohem více. Johnson tu navíc působí na něj až nezvykle znuděným a matným dojmem. Po většinu času se jen nevýrazně mračí a jakýkoliv pokus o hlášku se u něj až komickým způsobem míjí účinkem. Hlavní dětská postava je pak jednou z těch vůbec nejotravnějších z celého snímku a nějaká hlavní zlosyn? O tom se snad ani nedá mluvit. Po většinu času totiž ani nevíme, kdo to je nebo co je vlastně jeho motivací. A jak už jsem zmínil výše, na konci se navíc přemění ve vizuálně odpornou příšeru, která ve vás vyvolá všechno jen ne strach či obdiv.  

Má cenu jít na Black Adama do kina?

Místo převratné komiksové jízdy, která by DC vesmír konečně nakopla tím správným směrem, jsme nakonec dostali jen sterilně odvyprávěnou a natočenou blbinu, kterou si, pokud vám je méně než patnáct let, možná dokážete bez problémů užít, další den si z ní ale nebudete pamatovat téměř nic. Místo návštěvy kina bych tak v tomto případě doporučoval si raději zajít na nějaké dobré jídlo nebo ty peníze utratit v podstatě jakýmkoliv jiným způsobem. Black Adam si totiž nezaslouží ani zlomek vašich těžce vydělaných peněz.

O Johnsonovi je sice známo, že spíše, než na kvalitu se soustředí na kvantitu. Něco tak extrémně nezvládnutého a špatného jsem ale ani od něj vážně nečekal. Opravdu si tak nedokážu představit, jak se s tímto průserem studio Warner Bros v budoucnu vypořádá. Už teď sice oznamuje velkolepý návrat Supermana s tváři Henryho Cavilla, vážně ale pochybuji, že o něj po příšerném Black Adamovi někdo skutečně stojí. A to je pro tentokrát vše. Doufám, že se vám recenze líbila a místo Black Adama se raději mrkněte na moje další recenze.

Moje hodnocení

2/10