Týdenní filmové novinky jsou zpět, což znamená, že tu pro vás mám shrnutí těch vůbec nejzajímavějších novinek uplynulého týdny. Na co všechno se můžete těšit? Proběhl filmový festival v Karlových Varech. Nová marvelovka Thor: Láska jako hrom vstoupila do kin. Svět opustila herecká legenda James Caan. Už víme, kdo natočí čtvrtého Kapitána Ameriku. Dočkali jsme se finále třetí řady The Boys a James Cameron se rozpovídal o budoucnosti Avatara.
Filmový festival v Karlových Varech
56. ročník filmového festivalu v Karlových Varech je za námi, a nám tak nezbývá nic jiného, že se těšit na další ročník a také shrnout, co zajímavého se letos na festivalu událo a objevilo. Samozřejmě je nejprve potřeba zmínit pravděpodobně největší hvězdy, které letos na festival zavítaly, a to Geoffreyho Rushe, Benicia Del Tora a Lieva Schreibera. Zatímco Schreiber byl přitom hlavní hvězdou prvního festivalového víkendu, Rush a Del Toro dorazili až v průběhu týdne a jak je u takto velkých hvězd zvykem, fanoušci z nich byli přímo u vytržení. Rush pak na závěr festivalu převzal Křišťálový glóbus za mimořádný přínos kinematografii a Del Toro si společně s Bolkem Polívkou odnesl Cenu prezidenta festivalu.

A jak dopadlo rozdávání cen? Křišťálový glóbus si odneslo poměrně překvapivě íránsko-kanadské drama Nadějné léto. Píšu překvapivě, jelikož má tento snímek momentálně na ČSFD drtivých 33 %. Cenu za režii a za nejlepšího mužský herecký výkon si za film Slovo odnesli Beata Parkanová a Martin Finger. A cenu za ženský herecký výkon vyhrály Taki Mumladze a Miriam Khundadze, dvojice hereček ze snímku Vlastní pokoj. Zvláštní cenu porody pak obdržel film Pieta a diváckou cenu deníku Právo vyhrál dravý dokument o legendách českého rapu PSH Nekonečný příběh. Návštěvníci festivalu se nakonec dočkali 453 projekcí, na kterých se představilo celkem 170 filmů.
Kromě výše zmíněných snímků je pak potřeba z těch nejzajímavějších kousků vypíchnout také BANGER, Něha, Men, Kuciak: Vražda novináře, Strýček, Trojúhelník smutku, Pamfír, Dalva, Hodně štěstí, pane Veliký či Všechno, všude, najednou. Za zmínku pak určitě stojí také návrat režisérských legend Davida Cronenberga a Chan-wook Parka. Zatímco první zmíněný na festivalu představil bohužel malinko hůře hodnocený kousek Zločiny budoucnosti, korejský režisér takových skvostů, jako je třeba Old Boy či Má je pomsta, zde představil snímek Podezřelá.
Thor: Láska jako hrom vstoupil do kin, stojí ale za to?
Po extrémně nezvládnutém Doctoru Strangeovi přichází do kin další marvelovka a bohužel to opět nestojí za nic. Čtvrtému Thorovi s podtitulem Láska jako hrom se sice povedlo vtrhnout do kin s veškerou parádou, když celosvětově utržil celkem 302 miliónů dolarů, recenze ale nejsou ani zdaleka tak nadšené jako tomu bylo v případě předchozího dílu. Režisér Taika Waititi přitom doručil v podstatě úplně tu samou barevnou rádoby vtipnou ptákovinu, jakou byl právě třetí díl Thora.

Tehdy šlo nicméně o obrovské překvapení a diváci i kritici tak byli k filmu nejspíše o něco shovívavější. Já osobně třetí díl vyloženě nenávidím. Jelikož jsem tak už věděl do čeho jdu, ten čtvrtý mě nakonec zas tak moc nenaštval. Je tam pár povedených momentů, párkrát jsem se pousmál a docela rychle to celé uteklo, o nic zásadního nebo výjimečného ale vážně nejde.
Stejně jako ve trojce i zde udělal Waititi s Thora absolutního idiota, který si v jednom kuse musí dělat ze všeho srandu, akční scény jsou až nevkusně nepřehledné, převážná většina vtipů není vtipná a Christian Bale i Russell Crowe jsou extrémně nevyužití. I přes vlažnější přijetí je ale vidět, že Thor pořád táhne. Jen z Ameriky si totiž z výše zmíněných 302 miliónů odnesl 143 miliónů dolarů, ke kterým pak ještě přidal dalších 159 miliónů ve zbytku světa. Jestli padne miliarda si ale zatím netroufám říct.
Svět opustila herecká legenda James Caan
Před čtyřmi dny zasáhla svět opravdu smutná zpráva. Ve věku 82 let nás opustil legendární herec James Caan. Příčina smrti dosud nebyla zveřejněna, je však známo, že se Caan v posledních letech potýkal hned s několika zdravotními problémy.

Jeho nejslavnější rolí je postava Sonnyho Corleonea, nejstaršího ze synů dona Corleonea z legendární mafiánské podívané Kmotr. Za tuto roli získal Caan nominaci, jak na Zlatý Glóbus, tak také na Oscara. Ani zdaleka se však nejedná o jeho jedinou zajímavou roli. Zahrál si také v adaptaci Stephena Kinga Misery nechce zemřít, po boku Johna Waynea ve snímku El Dorado, ve válečném dramata Příliš vzdálený most či ve snímku Michaela Manna s názvem Zloděj.
Co se seriálové tvorby týče, objevil se třeba v seriálu Město divů, Las Vegas: Kasíno či po boku svého syna Scotta Caana v Havaj 5-0. Svět tak opustila další výrazná herecká legenda, na kterou ale rozhodně jen tak nezapomeneme.
Kdo natočí čtvrtého Kapitána Americu?
A k Marvelu se ještě jednou vrátíme, tentokrát v souvislosti se čtvrtým dílem Kapitána Americy. Studio totiž před pár dny odhalilo, kdo se postará o režii tohoto snímku. Bude to Julius Onah, režisér snímků The Cloverfield Paradox či Dokonalý student.

Jedná se tak o poměrně překvapivou volbu, u které hrála dozajista největší roli skutečnost, že je Onah neznámý režisér a bude tak nejspíše producenty a scénáristy poslouchat na slovo. Jinak si totiž tuto volbu nedokážu vysvětlit. Onah nemá na kontě ani jeden povedený film a postrádá také jakékoliv zkušenosti s větší produkcí či akčními snímky.
Bude tak velice zajímavé, jak to nakonec se čtvrtým Kapitánem dopadne. O scénář se postarají Malcolm Spellman a Dalan Musson, tvůrci a scénáristé nedávného seriálů Falcon a Winter Soldier. V hlavní roli se pak samozřejmě objeví Anthony Mackie, jež po Stevu Rogersovi zdědil ikonický štít a nám tak nezbývá nic jiného než doufat, aby to nebyl úplný průser. Spellman se totiž s výše zmíněným seriálem zrovna moc nepředvedl a Mackie je prostě na hlavní roli extrémně prkenný a nezajímavý.
Dočkali jsme se finále seriálových The Boys
Tak jsme se dočkali finále třetí série komiksových The Boys a upřímně řečeno jsem malinko zklamaný. Kvalitativně je třetí série v podstatě stejná jako série předchozí, se všemi jejími klady i zápory. Pořád se tak sice jedná o extrémně povedený seriál s tunou nápadů, zvrhlostí, nadhledu, vtipu a brutality, ten scénář má ale zas a znova prostě až příliš mnoho děr, čímž teda trpí hlavně finální dvě epizody, které byly až extrémním způsobem roztahané, a nakonec taky pěkně nesmyslné.

Opět se tu navíc rozehrává až příliš mnoho dějových linek, které nakonec míří do ztracena (viz. takový Black Noir), opět je tu nový extrémně silný hráč, tentokrát v podobě Soldier Boye (perfektní Jensen Ackles), a opět jsme se vlastně nikam neposunuli. Nechápejte mě špatně, ten svět je pořád zatraceně zajímavý a svým způsobem okouzlující, herci tomu navíc dávají maximum, hudba šlape na plné obrátky a pomyslný vrchol seriálu v podobě Herogasmu je možná tím vůbec nejlepším dílem celého seriálu.
Jako celek je ale třetí série extrémně roztahaná a v konečném výsledku vlastně úplně zbytečná. Což je taky hlavní důvod, proč nakonec nemohu jít na více než tři hvězdičky z pěti. Když u finále jen nevěřícně kroutíte hlavou nad tím, proč se všichni hrdinové chovají tak retardovaně a splachují do hajzlu všechno, o co se celou sérii snažili a pak se ještě tváří jako by svět už nemohl být růžovější, asi je něco špatně. I přesto všechno se mi ale nakonec třetí série líbila přece jenom o něco více než série druhá. Může za to přitom hlavně Soldier Boy, který byl mnohem zajímavějším a sympatičtějším nováčkem než svého času Stormfront.
James Cameron a budoucnost Avatara
Od uvedení prvního Avatara už uběhlo dlouhých třináct let. Tak dlouho jsme museli čekat na dlouho očekávaný druhý díl, jež by měl konečně dorazit už letos na Vánoce. James Cameron se tak ovšem opět ocitl v malinko nezáviděníhodné situaci. První Avatar je totiž nejenom nejvýdělečnějším snímkem všech dob, ale navíc šlo také o naprostý technologický milník.

Po tak dlouhém čekání tak budou hladoví diváci od druhého dílu očekávat minimálně stejně přelomové a dechberoucí dílo. Jestli ovšem existuje režisér, který přesně takováto očekávání dokáže bez problémů naplnit, je to právě Cameron. Viděli jsme to u Vetřelců, u druhého Terminátora i u Titanicu a není tak žádných pochyb, že to opět uvidíme i u druhého Avatara.
Na druhou stranu je trochu škoda, že Cameron obětoval dlouhých třináct let pouze Avatarovi. To si ale na štěstí začíná pomalu uvědomovat i sám Cameron, který nedávno naznačil, že po třetím díle, jež se mimochodem natáčel společně s tím druhým, předá režii někomu jinému. Přece jenom, je mu už 67 let a chtěl by prý stihnout natočit ještě několik jiných menších projektů. Komu by ale režii dalších dílů Avatara svěřil zatím neprozradil. Jako první jméno se ale nabízí Robert Rodriguez, kterému Cameron svěřil dlouho připravovanou Alitu.