Zleva Timotée Chalamet, Christopher Nolan, Jean-Paul Belmondo, Keanu Reeves

Týdenní filmové novinky s Matrixem, Shang-Chim či Dunou

Jsme na konci tohoto týdne, což může znamenat jediné. Je čas na další týdenní filmové novinky. I v posledních pár dnech se toho totiž ve světě filmů událo relativně hodně. Pojďme se na to teda podívat.

Jsou tu novinky ohledně budoucího vývoje MCU. Christopher Nolan ohlásil téma svého nového filmu. Vyšel dlouho očekávaný trailer na čtvrtý Matrix. Ve věku 88 let zemřel legendární francouzský herec Jean-Paul Belmondo. Nová marvelovka Shang-Chi válcuje kina a velkolepá sci-fi podívaná Duna si odbyla premiéru na filmovém festivalu v Benátkách.

Novinky ohledně dalšího vývoje MCU

Studio Disney před pár hodinami aktualizovalo seznam MCU snímku, na které se můžeme v následujících letech těšit. Tento seznam tak nově obsahuje čtyři dosud nepojmenované snímky naplánované na rok 2024. Studio tak v podstatě jen potvrdilo své plány, naservírovat nám každoročně celkem čtyři snímky ze světa Marvel.

Nám tak nezbývá nic jiného, než začít vesele spekulovat nad tím, o jaké snímky asi půjde. Jak už jsem zmiňoval v těchto novinkách, dosud nejsou odhaleny ani dva ze čtyř snímků naplánovaných na rok 2023. těch možností se tak nabízí opravdu hodně.

Nalevo moment z filmu Spider-Man: Daleko od domova a napravo Angelina Jolie ve snímku Eternals

Už teď víme, že se připravuje Fantastická čtyřka od Jona Wattse, Blade s tváří Mahersaly Aliho a třetí Kapitán Amerika s Anthony Mackiem. Jelikož je dost pravděpodobné, že se právě Fantastické čtyřky dočkáme ještě v roce 2023. A Blade je podle slov samotného Kevina Feiga plánován až na pátou fázi MCU. Nabízí se zde možnost, že bude rok 2023 spolu se čtvrtou fází zakončen týmovkou v podobě nových Avengers.

Právě Blade tak bude nejspíše jedním ze čtyř filmů plánovaných na rok 2024. co však ty zbylé tři? Kromě nového Kapitána Ameriky je ve hře také Deadpool 3 či zbrusu noví X-Meni. To vše jsou však zatím pouze dohady. Na konkrétnější novinky si tak budeme muset ještě nějaký ten pátek počkat. Už v tomto roce se ale můžeme těšit na třetího Spider-Mana či tajemné Eternals.

V souvislosti s Eternals pak studio Disney odhalilo ještě jednu novinkou, a to, že Eternals nebudou mít premiéru současně v kinech i na streamu. Místo toho půjdou exkluzivně do kin a teprve po 45 dnech od premiéry zamíří také na streamovací službu Disney+. Vzhledem k tomu, jak velkým úspěchem je nová marvelovka Shang-Chi, u které zvolilo studio stejnou strategii, vlastně se není vůbec čemu divit.

Christopher Nolan oznámil svůj další film

I když se momentálně všude na internetu řeší nový trailer na čtvrtý Matrix, ke kterému se mimo jiné také dostaneme, byla by obrovská chyba zapomínat i na další novinky ze světa filmů. Před pár hodinami totiž vyplula na povrch informace o tom, co připravuje jeden z nejlepších režisérů posledních x let. Řeč je přitom samozřejmě o Christopheru Nolanovi.

Je sice pravda, že jeho poslední tři snímky šly defacto úplně mimo mě. Nic to však nemění na tom, že se jedná o úžasného režiséra, jehož projekty se prostě vyplatí bedlivě sledovat. A jaké téma si pro svůj nový film tento génius vlastně vyhlédl?

Christopher Nolan při natáčení filmu Tenet

Zatím to vypadá na životopisný snímek pojednávající o vzniku atomové bomby a o jejím strůjci Robertu Oppenheimerovi. Toho by pak podle prvních zvěstí měl ztvárnit Nolanem velice oblíbený herec a hlavní hvězda seriálu Peaky Blinders Cillian Murphy. A já upřímně doufám, že to tak také dopadne. Murphyho mám totiž rád opravdu hodně. V hlavní roli tak bedlivě sledovaného snímku, jakým nový Nolanův snímek dozajista bude, bych jej tak bez debat vidět chtěl.

Zajímavé je nicméně také to, že Nolan podle všeho ještě úplně nevyřešil neshody, které má se studiem Warner Bros.. Údajně totiž s tímto snímkem obchází také jiná studia. Které z nich nakonec bude snímek produkovat, je ale zatím ve hvězdách. Nabízí se zde také možná spolupráce s Netflixem, který je prý ochoten udělat prakticky cokoliv, aby k sobě Nolana dostal. To je ovšem vzhledem k Nolanově postoji vůči streamovacím službám zatím více než nepravděpodobné.

Vyšel trailer na čtvrtý Matrix a je to…

…zklamání. Ano čtete správně, opravdu vyšel před pár dny trailer na čtvrtý Matrix a opravdu je to podle mě velké zklamání. Nechápejte mě špatně, sice nepatřím mezi bůhví jak velké fanoušky Matrixu, nikdy bych si ale nedovolil zpochybňovat jeho kvality či dopad na vývoj světové filmografie. Tehdy ještě bratři Wachowsti prostě v roce 1999 natočili přelomovou sci-fi pecku, ke které se za ty roky nikdo kvalitativně ani nepřiblížil.

Možná i právě proto mě dodnes malinko mrzí, že další díly až tak povedené nebyly. I tak šlo ale pořád o velice kvalitní sci-fi snímky, které prvnímu dílu rozhodně ostudu nedělaly. Je přitom až k neuvěření, že od uvedení třetího dílu uběhlo už skoro 20 let. Možná i právě proto jsem tak upřímně žádné další hrané pokračování tohoto příběhu nečekal. Když bylo oznámeno čtvrté pokračování, o jehož scénář i režii se postará jedna z duchovních matek této legendární sci-fi podívané Lana Wachowski, byl jsem opravdu extrémně překvapený. Neřekl bych, že nadšený, upřímně jsem byl spíše vyděšený.

Momentka z filmu Matrix

Účast hvězd původní trilogie Keeanu Reevese i Carrie-Anne Moss mě nicméně na nějakou dobu alespoň trochu uklidnila. Reeves přitom navíc prohlásil, že se k projektu přidal jen díky tomu, jak krásný scénář Lana napsala. Mé vyděšení se tak začalo pomaličku měnit na natěšenost. Tu pak před pár dny ještě znásobily hezky matoucí teasery.

Před pár dny jsme se nicméně konečně dočkali také plnohodnotného traileru, no a udělejte si obrázek sami. Mě osobně to teda extrémně zklamalo. Celý ten vizuál prostě vypadá dost lacině, místy dokonce připomíná videohru. Nic na tom přitom nemění ani útržky akčních scén, jež by se daly klidně přirovnat k nějaké béčkové blbině ala G. I. Joe. Keanu Reeves navíc nesundal ani vlasy ani vousy, a i přes docela fešný kabát mi tak pořád na místo Nea připomínal zmateného Johna Wicka.

Tak uvidíme, jak to nakonec celé dopadne. Zvědavý na to samozřejmě pořád jsem a to extrémně. Jen už se moje natěšenost opět změnila ve vyděšenost. Ale třeba to všechno vidím, až moc černě, ten vypuštěný materiál schválně klame a do doby premiéry dostaneme ještě několik naprosto kulervoucích trailerů.

Zemřel legendární herec Jean-Paul Belmondo

Ve věku 88 let bohužel zemřel legendární Muž z Acapulca, francouzský herec a producent Jean-Paul Belmondo. Tato smutná zpráva obletěla před pár dny celý svět. Belmondo má na svém kontě více než sto filmových a televizních rolí, díky kterým si postupem času získal fanoušky po celém světě. Za svou téměř padesátiletou kariéru tak rozdával radost po celém světě a nám tak nezbývá nic jiného než vzpomínat na to, jak úžasným a nezapomenutelným hercem Belmondo vlastně byl.

Jean-Paul Belmondo ve filmu Strach nad městem

Mezi jeho nejslavnější filmy patří Muž z Acapulca, Muž z Ria, Profesionál, U konce s dechem, Strach nad městem či Zvíře. V roce 1989 získal ocenění César za nejlepší herecký výkon ve snímku Cesta zhýčkaného dítěte. Na filmových plátnech jsme jej pak mohli vidět naposledy v roce 2008, a to ve snímku Muž a jeho pes. O tři roky později mu byla udělena Zlatá palma festivalu v Cannese za celoživotní přínos světové kinematografii.

Svět tak prostě ztratil dalšího velikána, kterého už nedokáže nikdy nikdo nahradit. No nic, nevím jak vy, ale já si jdu Belmonda připomenout legendárním hudebním motivem z Profesionála Chi Mai od neméně legendárního a bohužel už také zesnulého skladatele Ennia Moricconeho.

Nová marvelovka Shang-Chi boduje

Každého, kdo by mi po prvních nemastných a neslaných trailerech na tuto novou marvelovku řekl, že se z ní stane hit, bych měl za naprostého blázna. Ať se mi to ale líbí nebo ne, nové marvelovce Shang-Chi se zatím v kinech daří, a to přímo mimořádně. Dokonce tak moc, že se mu povedlo v tržbách za první víkend překonat devátý díl Rychle a zběsile.

Se 71 milióny se tak Shang-Chi po prvním víkendů v Americe řadí hned za Black Widow. S údajnými dalšími několika milióny a celkem 56 milióny, jež přitekly také ze světa, je tak Shang-Chi po prvním víkendu na nějakých 140 miliónech dolarech. Což je vzhledem k nynější situaci prostě zatraceně velký úspěch, který od mdle vypadajícího Shang-Chiho čekal asi málokdo.

Kromě velice překvapivých pozitivních ohlasů má na tom dozajista svůj podíl také exkluzivní uvedení snímku v kinech. Na streamovací službě Disney+ se tak Shang-Chi objeví až 45 dní od premiéry. Do té doby tak může v kinech vesel vydělávat dál a vzhledem k dosavadnímu vývoji bych se nebál odhadovat, že těch celosvětových 500 miliónů by nakonec padnout klidně mohlo.

Studio Disney se tak po Black Widow očividně dost poučilo a zatím se zdá, že se mu to také královsky vyplatilo. Právě Black Widow totiž v kinech propadala opravdu zběsilým tempem, přičemž se její celkové tržby zastavily na necelých 400 miliónech dolarů. Tak uvidíme, jak to nakonec dopadne s Shang-Chim.

Duna je přesně tak velkolepá, jak trailery slibovaly. Nebo ne?

Dlouho očekávaná Duna, které bychom se měli dočkat už na konci příštího měsíce, si svou premiéru odbyla na filmovém festivalu v Benátkách. No a výsledek? Vesměs pozitivní, i když pro někoho možná ne tolik, jak se očekávalo. Co všechno se teda chválí a co naopak ne?

Podle nadšených ohlasů se jedná o opravdu dechberoucí a velkolepou podívanou s úžasným vizuálem, kamerou a hudbou. Podle mnohých jde přitom o jeden z nejlepších soundtracků, které v posledních letech Hans Zimmer složil. Denis Villeneuve pak podle všeho natočil perfektní adaptaci Herbertova díla, která se prý lépe ani natočit nedala. Dále se pak samozřejmě chválí také naprosto perfektní herecké výkony, kterým prý vévodí především Timothée Chalamet v hlavní roli Paula Atreidese.

Momentka z filmu Duna

Na druhou stranu se najde také docela velké množství negativní reakcí. Podle těch je Duna prázdnou a odtažitou sci-fi podívanou, ve které si nedokážete k žádné z postav vybudovat sebemenší vztah, a která nesahá své předloze ani po kotníky. Ať tak či onak, je mi to upřímně úplně jedno. Já na Dunu prostě vyrazím stůj, co stůj. A vy byste měli udělat totéž, protože něco takového se prostě musí zažít v kině.

A to už je pro tentokrát opravdu vše. Doufám, že se vám nové filmový novinky líbily a snad se potkáme zase u dalších. Do té doby se mějte dobře. A pokud byste se náhodou nudili, neváhejte si připomenout také novinky z minulého týdne.

Diskuze