Frank Uderwood na plakátu k seriálu Domek z karet

Návrat Kevina Spaceyho?

I přesto, že se zatím velkolepý návrat v podobě nadupané poslední série Domku z karet nekoná, je novinka týkající se návratu Kevina Spaceyho před kameru, jednoznačně skvělou zprávou.

Ať už jsou obvinění proti němu pravdivá nebo ne, nic to nemění na tom, že je pořád jedním z nejlepších herců své generace. Proslavil se především v devadesátých letech, kde zazářil v hitech jako je Sedm, Americká krása, Obvyklí podezřelí či třeba L. A. – Přísně tajné. Role v těchto kultovních filmech mu kromě celosvětové slávy zajistily také ne jednoho, ale rovnou dva Oscary za nejlepší herecký výkon.

Spacey však ani na počátku století neusínal na vavřínech, točil jeden film za druhým, některé úspěšné, některé zase méně. Nakonec se ale docela překvapivě zabydlel v seriálové tvorbě. Jako démonický a inteligentní manipulátor Francis Underwood dominoval po celých pět sezón ve veleúspěšném seriálu Domek z karet. Zdálo se tak, že jeho hvězdný status už prostě nemůže nic zastavit.

Poté však přišla čistka hollywoodské smetánky v podobě MeToo. A právě Spacey byl jedním z prvních herců, kteří na tuto kauzu doplatili. Hned několikrát byl obviněn ze sexuálního obtěžování svých hereckých kolegů a i přesto, že všechna tyto obvinění, teda možná až na jedno, vehementně odmítal, jak je nám známo Hollywood nezajímají fakta nebo nějaká zásada presumpce neviny.

Frank Uderwood opírající se o stůl a dívající se na vás

Najednou s ním už nechtěl mít nikdo nic společného, byl vyhozen z natáčení poslední série Domku z karet a v téměř už hotovém filmu od Ridleyho Scotta Všechny prachy světa byly všechny jeho scény přetočeny s dnes již zesnulým hercem Christopherem Plummerem. A aby toho nebylo málo, Spaceyho poslední film Billionaire Boys Club, který studio vydalo jen proto, že byl stejně relativně levný, u diváků i kritiků naprosto pohořel. Spaceyho kariéra tak byla definitivně pohřbena.

Od té doby se v žádném dalším celovečerním snímku neobjevil. Do dnes jsem jej tak mohli vidět jen v tříminutovém videu Let Me Be Frank, ve kterém se v roli Francise Underwooda vyjádřil ke všem obviněním, kterým čelí a o rok později nám potom v podobně laděném videu KTWK, opět jako Francis Uderwood, popřál veselé Vánoce a příjemné svátky.

Právě kvůli těmto dvěma videím nad Spaceym řada lidí definitivně zlomila hůl. Na druhou stranu musíte uznat, že pokud jsou všechna ta obvinění proti němu neoprávněná, je jeho reakce na ně prostřednictvím těchto videí prostě naprosto dokonalá.

Přesto, že tak byla jeho kariéra absolutně zničena, do dnes nebyl pravomocně odsouzen. Některá obvinění byla promlčená, jiná zase byla stažena. Ať je to, jak chce, jedno je jisté, celá tato kauza vlastně ve Spaceyho případě vůbec k ničemu podstatnému nevedla.

Pokud je skutečně vinen, odsouzen zatím stejně nebyl a nevypadá to, že by se na tom mělo v budoucnu něco změnit a pokud není, kariéra jednoho z nejlepších hollywoodských herců byla už možná navždy zničena zcela zbytečně. Mě na tom nejvíce štve hlavně to, že jsme kvůli této kauze přišli o poslední sérii Domku z karet.

Kevin Spacey ve filmu Americká krása pracuje ve fastfoodu

Jasně, ona se nakonec šestá série natočila i bez Spaceyho, celý ten seriál, ale stál právě na něm. Šestá série bez jeho účasti tak stála za starou belu, přičemž byla k tomu všemu až absurdně feministicky pojatá. Pro mě prostě tato série neexistuje a pořád tak nějak marně doufám, že se nakonec té skutečné poslední série, opět se Spaceym, ještě někdy přece jenom dočkáme.

Před pár dny však přišla pro všechny fanoušky Kevina Spaceyho skvělá zpráva. Legendární italský režisér Frank Nero jej totiž obsadil do svého nového nezávislého snímku L’uomo Che Disegnò Dio (Muž, který stvořil Boha). Vypadá to tak, že jej opět po několika letech konečně zase uvidíme v celovečerním filmu.

Samotný Nero je pak velice nadšen a poctěn tím, že Spacey s účastí na jeho snímku souhlasil. I přesto, že se jedná o nízkorozpočtový film a dosud není známa ani role, jakou by si v něm měl Spacey zahrát, můžeme se i tak začít opatrně těšit na to, že jej znovu uvidíme na obrazovce. Jestli mu však ještě někdy v Hollywoodu otevřou dveře je ale pořád ještě ve hvězdách. 

Diskuze