Plakát ke snímku Ant-Man: Quantamanie

Ant-Man bude rád za půlmiliardu

Marketingová strategie studia Disney, která třetí pokračování Ant-Mana prezentovala jako velkolepý úvod páté fáze a jeden z nejdůležitějších snímků současného MCU, udělala pro tohoto mravenčího hrdinu doslova medvědí službu. Na jednu stranu se jí totiž podařilo nalákat do kin velké množství hladových fanoušků zoufale lačnících po dalším pořádném blockbusteru, na stranu druhou tím ale téměř okamžitě spustila obrovskou lavinu kritických recenzí a ohlasů, čímž tak nového Ant-Mana v podstatě nevyhnutelně odsoudila ke katastrofální finanční záhubě. I přesto, že se v něm kromě kvantové říše představil také hlavní zlosyn celého MCU Kang a dokázal navíc všem vytřít zrak celosvětovým otevírákem přesahujícím 220 miliónů, se po všech těch negativních ohlasech jen o týden později dočkal extrémně strmého pádu, po kterém zůstává otázkou, zda se mu nakonec vůbec podaří trhnout více než půlmiliardy dolarů.

Momentka z třetího dílu Ant-Mana

Propad o celých 70 % je totiž naprosto smrtící a kromě toho, že jde o jeden z vůbec největších propadů v dějinách MCU, jde také o jeden z nejstrmějších propadů v rámci áčkové produkce blockbusterů v historii novodobé kinematografie. První místo v žebříčku návštěvnosti tak sice Ant-Man uhájit dokázal, oproti 105 miliónům z minulého víkendu si ale o víkendu tomto z amerických kin odnesl jen a pouze 32 miliónů. Celosvětově je pak třetí Ant-Man na nějakých 363 miliónech, což je vzhledem k pompéznosti, s jakou byl prezentován, opravdu velké zklamání. K mýtické hranici jedné miliardy se tak nakonec ani nepřiblíží a bude rád, když studiu v celkovém součtu vydělá alespoň nějaký ten milión.

Vzhledem k opravdu bídné kvalitě posledních filmových a seriálových kousků ze světa Marvelu jde ale paradoxně o naprosto logický, a hlavně extrémně potřebný kopanec do koulí Kevinu Feigemu a všem dalším hlavounům ve studiu Disney, po kterém si snad konečně uvědomí, že je potřeba rapidně změnit dosavadní strategii. Jak jsem totiž psal již v tomto článku, s upadající kvalitou celého MCU bylo jen otázkou času, než i zarytým fanouškům dojde, že mají jen jednu trpělivost, jejíž pohár zdá se právě přetekl.