Tom Hardy jako Eddie Brock

Tom Hardy a jeho pět nejlepších rolí

Druhý Venom konečně dorazil do kin, což znamená jediné, je čas na jeho rece….ne, počkejte, tentokrát na to kašlu. Další kritickou recenzi psát nechci. Na místo ní dám raději přednost jakémusi ohlédnutí za dosavadní hereckou kariérou hlavní hvězdy Venoma Toma Hardyho. Ta je totiž, až na pár zaváhání z poslední doby, více než úctyhodná.

Mladí měl ale docela bouřlivé. Do školy moc nechodil, měl problémy s policií, a kromě alkoholu byl závislý také na kokainu. Nic tak zprvu nenasvědčovalo tomu, že by se z něj měla v budoucnu stát jedna z největších hollywoodských hvězd. Se svými závislostmi se ale nakonec dokázal poprat, řadu tvůrců zaujal svým talentem a postupně se vypracoval na jednoho z nejvyhledávanějších hollywoodských herců současnosti. Je mi jasné, že to zní jako děj nějakého celkem ohraného filmu, takto to ale ve zkratce s Hardym opravdu bylo.

Mezi jeho vůbec první role patří ty z válečného seriálu Bratrstvo neohrožených a z akční pecky Ridleyho Scotta Černý jestřáb sestřelen. Svou hereckou kariéru tak započal více než hvězdně. Poté následovaly role ve snímcích Star Trek X: Nemesis, Hra o smrt či Po krk v extázi. V těch si přitom zahrál po boku hvězd jako je Patrick Stewart, Willem Dafoe či Daniel Craig. Ani jedna z těchto rolí mu ale brány Hollywoodu neotevřela, načež tak následovaly role ve vesměs průměrných snímcích jako je Minotaur, Záplava či Rovnice smrti.

Tom Hardy nalevo v seriálu Bratrstvo neorhožených a napravo v seriálu Taboo

Zlom nastal až v roce 2008, kdy si nejprve zahrál teplého gangstera Boba ve filmu režiséra Guye Ritchieho s názvem RocknRolla a následně ztvárnil hlavní rolí ve snímku Bronson. Právě role britského vězně Charlese Bronsona, za kterou obdržel British Independent Film Award za nejlepšího herce, mu otevřela dveře do Hollywoodu. No a zbytek už je historie.

Christopher Nolan jej obsadil do svého vysněného snímku Počátek. Poté přišly hlavní role v oceňovaných filmech jako je Warrior či Země bez zákona a v roce 2012 si zopakoval spolupráci s Nolanem, když ve třetím díle trilogie o Temném rytíři ztvárnil maskovaného záporáka Banea.

V následujících letech zatopil Cillianu Murphymu v seriálu Peaky Blinders, vystřídal v roli Maxe Rockatanskyho Mela Gibsona, jako bezohledný John Fitzgerald dopomohl Leonardovi DiCapriovi doplazit se pro Oscara, zazářil ve dvojroli gangsterky Legendy zločinu a přes jednu miliardu dolarů utržil se snímkem Venom.

Jak je vidno, památných rolí už stihl Hardy za svou hereckou kariéru opravdu hodně. Které z nich jsou ale ty vůbec nejlepší? To se dozvíte v tomto článku, ve kterém jsem dal do kupy celkem pět Hardyho, podle mého názoru, nejlepších rolí.

Tommy Conlon

Warrior (2011)

Pamatuji si, že se tehdy každý v mém okolí přímo rozplýval nad kvalitami tohoto snímku a nutno uznat, že naprostým právem. Warrior je pro mě dodnes srdcovou záležitostí, která perfektně kombinuje rodinné drama s tím sportovním. Příběh dvou odcizených bratrů a jejich kdysi věčně opilého táty mě zasáhl mnohem víc, než bych čekal a upřímně se tak nestydím přiznat, že jsem u něj těch slz uronil opravdu hodně.

Kromě postavy vyléčeného alkoholika, kterou mimochodem excelentně ztvárnil Nick Nolte, mě nejvíce zaujala postava tichého, avšak viditelně zranitelného Tommyho Conlona s tváří právě Toma Hardyho. Bylo mi tehdy naprosto jasné, že se dívám na extrémně talentovaného herce, o kterém v budoucnu ještě hodně uslyším.

Tom Hardy ve snímku Warrior

Nepotřeboval k tomu přitom žádné extrémně přehnané či na sílu tlačené a přehrávané scény, to vůbec ne. Síla Hardyho hraní totiž tkvěla v něčem zcela odlišném. V očích. K tomu, abyste stoprocentně pochopili, jak se jeho postava cítila, vám postačil jeden pohled do jeho očí. Právě očima totiž Hardy hraje jako nikdo jiný.

Když si k tomu navíc přičtete to specifické držení těla, styl chůze, viditelnou nechuť někomu sdělovat své myšlenky a mohutnou postavu v čele s brutálními trapézy dojde vám, jak moc se vlastně Hardy do postavy Tommyho Conlona vžil. Někomu by sice mohlo jeho herectví připadat až moc odtažité či úsporné. Řeč těla ale mnohdy vydá za více než tisíc slov, čehož je Hardy živým důkazem.

Bane

Temný rytíř povstal (2012)

Ostatně i samotný Bane v posledním díle trilogie o Temném rytíři fungoval z velké části právě díky suverénní řeči těla. Ty pomalé pohyby, oheň v jeho očích, ruce zavěšené na kabátě či pohyb prstů před tím, než někoho zabil. To všechno jsou jen malé kousíčky, které ale ve spojení s Hardyho úctyhodnou postavou, specifickým tónem hlasu a gestikulací nakonec daly vzniknout jednomu z nejlepších komiksových záporáku všech dob.

Bez perfektního Hardyho herectví by byl ale výsledek sotva poloviční. Je mi jasné, že i na papíře musela postava Banea vypadat opravdu hodně děsivě. Byly to ale právě Hardyho herecké schopnosti, které to nakonec všechno dokázaly perfektně převést také před kameru.

Tom Hardy jako Bane

Po tom, jak úžasný výkon předvedl Heath Ledger v roli Jokera, to ale Tom Hardy rozhodně lehké neměl. Trilogie o Temném rytíři se vždycky vyznačovala výraznými záporáky. Ať už je řeč o Raʼs al Ghulovi s tváří Liama Neesona, Scarecrowovi ztvárněnému Cillianem Murphym či právě Jokerovi. Ti všichni byli alfou a omegou prvních dvou dílu této úžasné trilogie.

Hardy tak musel být ve třetím díle absolutně perfektní, aby dokázal, když ne překonat, tak aspoň vyrovnat kvality těchto záporáků. A právě to se mu podle mě povedlo na výbornou. Jeho Bane totiž není jen dalším zcela zapomenutelným a průměrným záporákem, jaké dnes můžeme vidět v každé druhé marvelovce. je oním tajemným žoldákem s maskou, který dokáže Batmana nejenom přechytračit, ale také porazit v kontaktním souboji.

Samozřejmě, že Christian Bale byl v roli Batmana naprosto perfektní a dodnes je jeho vůbec nejlepším představitelem. Kromě něj to ale byli z velké části právě úžasní záporáci, kteří udělali trilogii o Temném rytíři tak výjimečnou.

Alfie Solomons

Peaky Blinders (2014-2019)

Tom Hardy ale samozřejmě nehraje pouze málomluvné postavy, i když těch teda za svou hereckou kariéru ztvárnil nejvíce. O to více je ale osvěžující jej následně vidět v nějaké doslova ukecané roli. A právě takovou rolí je židovský a nutno uznat velice výstřední gangster Alfie Solomons, jež se sem tam v seriálu Peaky Blinders objevuje už od jeho druhé série.

Pokaždé když se objeví, to prostě stojí za to. Hardy je totiž i v takovéto roli naprosto úžasný. Pořád samozřejmě hraje očima a pořád je hlavní devízou této postavy mručení a specifické držení těla, k tomu jde ale navíc o postavu s neskutečně kousavými a přesnými poznámkami.

Tom Hardy jako Alfie Solomons

Když se tak na obrazovce objeví spolu s hlavní postavou Thomasem Shelbym fantasticky ztvárněnou Cillianem Murphym, náhle se prostě nechcete dívat na nic jiného. Ti dva se totiž postarají o jedny z nejlepších slovních výměn z celého seriálu. Neméně skvělý je ale Hardy také v interakci s postavou Lucy Changretty s tváří Adriena Brodyho, kterého ve čtvrté sérii naprosto parádním způsobem permanentně uráží. On ale defacto uráží v podstatě každého, s kým se dostane do řeči, ve většině případech nicméně zcela oprávněně.

Právě díky Hardymu se tak postava Alfieho Solomonse rychle stala jednou z nejoblíbenějších z celého seriálu, a to i přesto, že se tam vlastně ani moc nevyskytuje. Pokaždé když se objeví se, ale je na co dívat. Ten seriál je ale samozřejmě plný podobně bezchybných hereckých výkonu. Kdo jej tak neviděl, okamžitě to mazejte na Netflix napravit. Stojí to za to, věřte mi.

Max Rockatansky

Šílený Max: Zběsilá cesta (2015)

Po velice upovídaném Alfiem Solomonsovi se vracíme zpět k další velice tiché postavě, a tou je Max Rockatansky z nejnovějšího Šíleného Maxe, kterým nám režisér George Miller na stará kolena všem vyrazil dech. Kromě něj nám ale samozřejmě vyrazil dech také Tom Hardy, coby nová tvář této postavy. Opět se ale nenacházel zrovna v jednoduché pozici. Přece jenom zaujmout místo po charismatickém Melu Gibsonovi rozhodně není úplně snadnou záležitostí.

Hardy to ale i tentokrát zvládl naprosto bravůrně. Jeho postava možná není pro děj filmu tak podstatná, jak se asi očekávalo, i přesto však dokázal zaujmout a rozhodně se vedle Furiosy s tváří fantastické Charize Theron neztratil.

Tom Hardy ve filmu Šílený Max: Zběsilá cesta

Jelikož je samotný Max velice tichá postava, potřebovali do ní tvůrci obsadit někoho dostatečně charismatického a schopného, aby dokázal i skrze to málo, co ve filmu řekne, diváky dostat. A myslím si, že by to nikdo jiný nedokázal zahrát tak přesvědčivě jako právě Hardy.

Opět hraje neskutečným způsobem očima a opět mu k tomu, aby si nás získal stačilo jen pár drsných pohledů a jeho pověstné mrzuté mručení. Pro někoho to možná bylo málo, pro mě to však byl přesně takový Max, jakého jsem si přál. V kombinace s nebojácnou Furiosou jsme tak dostali duo, které by si ještě minimálně jeden film rozhodně zasloužilo.

Jak už jsem přitom zmiňoval v těchto novinkách, prequel Furiosy už se pilně připravuje, přičemž režisér Šíleného Maxe George Miller potvrdil, že by se chtěl kromě Furiosy postupem času vrátit také k Maxovi. Je tak dost dobře možné, že jsme Hardyho v této roli neviděli naposledy, což je vzhledem k tomu, jak perfektní výkon v ní předvedl, jednoznačně skvělá zpráva.

John Fitzgerald

REVENANT Zmrtvýchvstání (2015)

A dostáváme se do finále. Jak už jste si možná všimli, těchto pět rolí není rozdělených od nejhoršího po nejlepší, ale jednoduše podle data uvedení daného filmu, ve kterém se objevily. Kdo tak čekal na to, kdy se tu objeví Eddie Brock bude nejspíše trochu zklamán. Já ale opravdu nejsem moc velkým fanouškem filmového Venoma, i když uznávám, že stojí a padá právě na Hardyho charismatu a hereckých dovednostech.

Mnohem výraznější roli v mnohonásobně lepším filmu si ale Hardy střihnul v roce 2015, kdy se ve snímku Revenant postavil samotnému Leonardu DiCapriovi. A ačkoliv jsem DiCapriovi toho Oscara opravdu přál (měl jej přitom dostat už za Vlka z Wall Street), herec, který mě svým výkon v tomto filmu dostal nejvíce byl právě Hardy.

Tom Hardy ve filmu Revenant

Jeho John Fitzgerald byl totiž tou správně zápornou postavou, jejíž jedinou motivací byly peníze a přežití, pro které byl schopen udělat prakticky cokoliv. A upřímně řečeno jsme jej v mnoha situacích vlastně naprosto chápali. Život se s ním nikdy nepáral, a tak se zase on pro změnu taky nikdy s nikým moc nepáral.

Jediné, co tak chtěl bylo vrátit se domů s kupou peněz, za které by si mohl konečně dovolit život, jaký si vždy přál. To by ovšem nesměl udělat pár ošklivých, i když v dané situaci vlastně docela pochopitelných věcí, jež mu nakonec podrazily nohy. Hardy dal do té role opravdu všechno a myslím si, že to na ni jde taky vidět. Ty jeho cynické průpovídky, kousavé narážky a snaha o to přežít, to všechno dělá z postavy Fitzgeralda v konečném výsledku tu nejvíce reálnou postavu z celého snímku. Jasně, že Leo se pro toho Oscara doslova doplazil, pořád se však nemůžu zbavit dojmu, že si jej více zasloužil právě Hardy.

A to už je pro tentokrát vše. Doufám, že se vám článek o Tomu Hardym líbil a snad se uvidíme zase u dalšího. Do té doby se mějte fajn a rozhodně neváhejte mrknout na můj blog plný zajímavostí a žebříčků ze světa filmů.

Diskuze