Sean Connery ve filmu Hon na ponorku

Jak Sean Connery odmítl několik dnes naprosto ikonických rolí

článku, kde jsem si posvítil na to, proč Will Smith odmítl role Nea a Djanga, jsem vám slíbil, že pokud někdy napíšu podobný článek, budu se v něm věnovat tomu, proč celou řadu podobně ikonických rolí odmítl také sir Sean Connery. I když to trvalo možná trošku déle než mělo, je tento článek konečně tady. Pokud jste přitom nevěřícně vrtěli hlavou už u Smitha, který odmítl ikonické role „pouze“ dvě, u Conneryho si budete nejspíše rovnou trhat vlasy. Ten totiž dnes už naprosto legendárních rolí odmítl rovnou šest.

To ale nic nemění na tom, že je Sean Connery dodnes naprostou legendou filmového průmyslu, která stála za zrodem spousty jiných ikonických postav. No a jak vůbec vypadaly herecké začátky tohoto, dnes již bohužel zesnulého, irského sympaťáka?

Sean Connery v roli Jamese Bonda

Předtím než se dostal na samotný vrchol hollywoodské smetánky, prošel Connery, stejně jako celá řada jiných slavných herců, docela logickým vývojem. Nejprve hrál v divadle, následně v televizi a teprve poté zakotvil u filmu, u kterého se mu nakonec dařilo ze všeho nejvíce.

Po pár malých rolích ve více či méně známých filmech přišel průlom v podobě role fiktivního agenta s povolením zabíjet Jamese Bonda. Toho Connery ztvárnil celkem v sedmi filmech a nutno uznat, že je dodnes považován za jednoho z nejlepších ne-li dokonce nejlepšího Jamese Bonda vůbec.

I když mu tedy tato role zajistila naprostou nesmrtelnost a celosvětovou slávu, není ani zdaleka jedinou zajímavou rolí, ve které díky svému šarmu, charismatu a talentu Connery absolutně zaválel. Kromě bondovek si za svou velice dlouhou kariéru stihl zahrát v opravdu úctyhodném množství dnes už naprosto kultovních filmů.

Třetí díl Indiany Jonese, skvělá gangsterka Briana De Palmy Neúplatní, kultovní fantasy Highlander, napínavý Hon na ponorku, akční hlína Michaela Baye Skála či mysteriózní Jméno růže to je výčet těch vůbec nejznámějších filmů, ve kterých si Connery za svou výjimečnou kariéru zahrál a nutno uznat, že ve všech naprosto exceloval. Jeho hereckého talentu si samozřejmě všimli i filmoví kritici, kteří jej v roce 1988 obdařili Oscarem za vedlejší roli ve výše zmíněné gangsterce Neúplatní.

Sean Connery ve filmu Neúplatní

I přesto, že tak odmítl celou řadu ikonických rolí, pořád se může chlubit opravdu výjimečnou hereckou kariérou plnou více či méně úspěšných filmů. Možná i proto je dodnes trochu škoda, že takto úžasnou hereckou kariéru nakonec ukončil docela nešťastně, když se po kasovním propadáku Liga výjimečných rozhodl definitivně pověsit herectví na hřebík.

Kromě hraní se Connery za mlada věnoval také kulturistice, přičemž se dokonce v roce 1953 zúčastnil kulturistické soutěže Mr. Universe. V roce 1999 byl pak dokonce povýšen britskou královnou do šlechtického stavu a mohl tak používat titul Sir. V roce 2020 bohužel umřel ve spánku v úctyhodném věku 90 let. Už navždy bude pro nás všechny absolutní hereckou ikonou, která se postarala o celou řadu kultovních rolí a ovlivnila tak životy miliónů lidí.

V tomto článku se však nechci věnovat rolím, které ztvárnil, ale naopak rolím, které odmítl. S odstupem času je až k nevíře, jak velké množství kultovních rolí vlastně Connery odmítl. Ve většině případech byly ale jeho důvody docela logické. Tak se na to pojďme podívat.

Blade Runner (1982)

Dnes už určitě všichni víte, jak rozporuplně byl původně Blade Runner přijat a jak se z něj nakonec i přesto stala naprostá kultovní klasika. Všichni taky moc dobře víte, že v titulní roli Ricka Deckarda předvedl opravdu bravurní výkon další herecký klasik Harrison Ford. Dost z vás možná ale netuší, že než byl do role Deckarda obsazen Ford, bylo do této role zvažováno hned několik slavných herců.

Kromě takových jmen jako je Clint Eastwood, Paul Newman a Jack Nicholson byl do této role zvažován také Dustin Hoffman či právě Sean Connery. Tihle všichni ale nakonec odmítli a role tak mohla připadnout Fordovi, který v ní samozřejmě naprosto zaválel.

Nalevo Harrison Ford ve filmu Blade Runner a napravo Sean Connery jako James Bond

Proč Connery právě tuto roli odmítl není známo. Vzhledem k tomu, jaké role odmítl i v budoucnu, by se dalo říct, že projektu buďto nevěřil nebo mu prostě jen nerozuměl. Jelikož Blade Runner má hned několik verzí, přičemž v jedné z nich měl být i samotný Deckard nakonec replikantem, je možná dobře, že Connery nakonec roli odmítl. Zatímco Ford byl v této roli správně odměřený a dalo by se říct, že také nejednoznačný, v Conneryho podání by byl Deckard možná až příliš sympatický a lidský.

Ačkoliv tak vůbec nepochybuji o tom, že by v té roli každý z výše zmíněných herců odvedl sice zcela odlišnou, ale opravdu skvělou práci, Harrison Ford se s ní popral absolutně parádně. I když teda nepatřím mezi bůhví, jak velké fanoušky Blade Runnera, možná mu příští rok, kdy to bude už 40 let od jeho uvedení, dám ještě jednu poslední šanci. Bez ohledu na to, zda se vám ten film líbí nebo ne, musíte uznat, že Ridley Scott tehdy podle předlohy Philipa K. Dicka vybudoval opravdu působivý svět, jehož vidina budoucnosti mě dodnes děsí a zároveň fascinuje.

Jurský park (1993)

Další ikonickou rolí, kterou Sir Sean Connery odmítl je samozřejmě trochu megalomanský, i když pořád dobrácký irský miliardář John Hammond v dnes už naprosto legendárním Jurském parku režiséra Stevena Spielberga.

Nalevo Richard Attenborough v Jurském parku a napravo Sean Connery ve Jménu růže

I když v této roli nakonec absolutně zaválel jiný Sir, a to dnes už bohužel také zesnulý Richard Attenborough, mohlo být rozhodně zajímavé, sledovat, jak by se s takovouto rolí popasoval právě Connery. Ten byl navíc vzhledem ke svému charismatu a irskému přízvuku pro tuto roli jako stvořený. V tomto případě nicméně nešlo ani tak o to, že by roli odmítl, ale o to, že si prostě řekl o příliš mnoho peněž.

Produkci filmu se ale takováto investice zdála být příliš zbytečná, a tak do role nakonec obsadila Attenborougha. A jak už všichni víme, odvedl v ní opravdu geniální práci. John Hammond je v jeho podání prostě úžasná postava, jež v sobě perfektně kombinuje dobráckého dědečka dvou vnoučat a megalomanského miliardáře s trochu ulítlou vizí. A já si tak dnes vlastně v té roli už ani nedokážu představit nikoho jiného než právě Attenborougha. Zároveň ale vůbec nepochybuji také o tom, že by v ní zazářil i Connery.

Smrtonosná past 3 (1995)

Jermey Irons odvedl v roli Simona Grubera bez debat skvělou práci. První volbou pro tuto roli, ale nebyl Irons, ktežto právě Sean Connery. Connery však v tomto případě nejspíše cítil, že ta role prostě není pro něj. A já mu tentokrát musím dát stoprocentně za pravdu. Upřímně řečeno si jej totiž nedokážu v roli mladšího bratra Hanse Grubera představit. Toho si mimochodem v první Smrtonosné pasti naprosto bezchybně střihnul dnes už bohužel také zesnulý Alan Rickman.

Nalevo Jeremy Irons jako Simon Gruber a napravo Sean Connery jako otec Indiana Jonese

Přesto, že by bylo velice zajímavé sledovat, jak by se Connery s podobnou rolí popasoval, kromě malinko problémového, ale ve svém jádru pořád vlastně dobráckého Johna Patricka Masona z Bayovy Skály, si vlastně nikdy stoprocentně zápornou roli nezahrál. Svým charismatem, lišáckým kukučem a šarmem totiž vždycky oslňoval v jednoznačně kladných rolích.

Právě proto mě tak na jednu stranu malinko mrzí, že tuto roli nakonec odmítl. Samozřejmě naprosto chápu, proč ji odmítl, jen by mě prostě zajímalo, co by v čistě záporné roli předvedl. Na druhou stranu by se ale musel opravdu hodně snažit, abychom mu toho nevypočitatelného a chladnokrevného záporaka sežrali i s navijákem. Přece jenom, podobně jako Will Smith, ani Connery by se nálepky dobráka nezbavoval úplně snadno. Pořád si ale myslím, že by to nakonec herec s jeho talentem s přehledem zvládl.

Matrix (1999, 2003)

V případě Matrixu se opakovala podobná situace jako u Blade Runnera, Connery prostě a jednoduše nechtěl hrát ve filmu, kterému nerozumí. Vzhledem k tomu, jak nadčasovým, komplexním a složitým snímkem Matrix je, se vlastně ani není čemu divit.

Ptáte se, jakou roli měl vůbec v Matrixu ztvárnit? Asi vás příliš nepřekvapí, že se měl zhostit role Morphea. V té si dnes už samozřejmě nedokážeme představit nikoho jiného než absolutně bezchybného Laurence Fishburnea. I přesto je ale docela škoda, že právě Connery tuto roli odmítl. Zatímco v roli Simona Grubera je docela těžké si jej představit, role neohroženého a moudrého mentora, jakým byl právě Morpheus by mu podle mě jednoznačně sedla.

Nalevo Laurence Fishburne jako Morpheus a napravo Sean Connery ve Jménu růže

Morpheus nicméně nebyl jedinou rolí, která byla Connerymu v souvislosti s Matrixem nabízena. Kromě ní mu byla totiž nabídnuta také role Architekta v Matrix Revolutions. Vzhledem k úspěchu, jaký Matrix zaznamenal, je tak docela s podivem, že odmítl i tuto roli. On sám nicméně v minulosti potvrdil, že obě role odmítl právě proto, že Matrixu prostě a jednoduše nerozuměl.

Dokážete si však představit, že by roli Morphea vzal a že by se navíc v roli Nea namísto Keanu Reevese nakonec objevil Will Smith? I když mám Conneryho i Smitha hodně rád, jsem nakonec velice vděčný za to, že tyto dvě role odmítli. Fishburne s Reevesem v nich totiž předvedli naprosto perfektní výkony. A i díky nim se tak z filmu tehdy ještě bratrů Wachowských stal jeden z nejpamátnějších filmů všech dob.

Pán prstenů (2001-2003)

I v případě čaroděje Gandalfa se opakuje v podstatě stejná písnička jako u výše zmíněného Matrixu a Bladea Runnera, a to že Connery příběhu samotnému prostě moc nerozuměl. A to i přesto, že četl knihy i scénář k Pánovi prstenů. Connery přitom přiznal, že mu ten příběh nakonec nedával moc smysl, ani po zhlédnutí snímku samotného.

V souvislosti s tím pak také dodal to, že svého rozhodnutí jednoznačně nelituje a zároveň nezapomněl ocenit, jak skvělou práci v té roli Ian McKellen odvedl. Ten totiž jako Gandalf opravdu neskutečně zaválel a stejně jako v případě Morphea, ani v případě Gandalfa si už v té roli prostě a jednoduše nedokážu představit nikoho jiného.

Nalevo Ian McKellen jako Gandalf a napravo Sean Connery jako otec Indiana Jonese

Roli Gandalfa přitom Connery odmítl i přesto, že mu za ni tvůrci nabízeli 30 miliónů dolarů plus 15 % ze zisku. V konečném výsledku si tak mohl díky této roli přijít na nějakých 450 miliónů dolarů. Až takto nesmlouvavý Connery při výběru svých rolí byl. Pokud prostě cítil, že danému příběhu nerozumí a že tak pro danou roli není tím pravým, jednoduše takovou roli s úctou odmítl.

V tomto ohledu je ale docela úsměvné, že za svou kariéru odmítl takové množství památných rolí, jen proto, aby nakonec přijal roli v propadáku, který ukončil jeho kariéru. Ani samotný Sean Connery tak prostě není neomylný. Za tu plejádu jiných ikonických rolí, mu ale tu Ligu výjimečných určitě dokážeme bez problému odpustit.      

Harry Potter (2005-2011)

Ani s tímto slavným kouzelníkem to nakonec nevyšlo. Samozřejmě nemám na mysli roli Harryho Pottera, ale roli nejobávanějšího kouzelníka celého světa, a to Albuse Brumbála. I zde byl Connery v hledáčku tvůrců, a i zde nakonec roli odmítl.

Oproti Gandalfovi, kde bylo důvodem jeho odmítnutí nepochopení příběhu samotného, v případě Harryho Pottera byl jeho důvod malinko odlišný. Podle samotného Conneryho mu prostě Potterův příběh připadal až moc fantastický a dětský. Viditelně tak prostě neměl absolutně žádnou chuť zahrát si v dětském fantasy snímku.

Nalevo Richard Harris jako Brumbál a napravo Sean Connery jako James Bond

Zatímco v prvních dvou dílech tak nakonec tuto památnou roli ztvárnil Richard Harris, v dalších dílech se jí musel, po nečekaném Harrisově úmrtí, zhostit další herecký klasik, který se dodnes věnuje především hraní v divadle, a to Michael Gambon. A i přesto, že se do role Brumbála oba výše zmínění herci opravdu perfektně hodí a nutno uznat, že v ní taky odvedli opravdu mimořádnou práci, vidět právě Conneryho jako ředitele Bradavic mohlo být dozajista velice zajímavé.

V konečném výsledku jde tak prostě vidět s jakou péčí si Sir Sean Connery své role vybíral. A i přesto, že přitom neměl vždycky úplně šťastnou ruku a odmítl tak až neskutečné množství dnes už naprosto kultovních rolí, mu to určitě nemůže mít nikdo za zlé.

Upřímně řečeno jej za tento přístup hodně respektuji. Nad rolemi totiž viditelně uvažoval a když cítil, že dané roli nerozumí nebo že se pro něj prostě nehodí, nehledě na množství peněz, které mu za ni nabízeli, ji bez sebemenších pochybností odmítl. Takový přístup si zaslouží opravdu velkou dávku respektu a úcty. Sean Connery byl prostě profesionál tělem a duší. Vždy si role pečlivě vybíral, přičemž dbal hlavně na to, aby se zavděčil svým fanouškům. Byl to prostě herec největší velikosti, který bude už navždy svým šibalským kukučem, charismatem a šarmem kouzlit úsměv na tvářích po celém světě.

A to je pro tentokrát už opravdu vše. Doufám, že se vám tento článek líbil a snad se uvidíme zase u dalšího. Do té doby se mějte dobře a čekání na další článek si zkraťte třeba přečtením staršího článku pojednávajícího o všech filmech s Predátorem.

Diskuze